Zwolnienia z podatku od nieruchomości do lotnisk – sprawa w Komisji Europejskiej

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że właściciele portów lotniczych korzystają z dość ciekawego „bonusu”. Okazuje się bowiem, że nie muszą oni płacić podatku od wielu nieruchomości, które wchodzą w skład całego lotniska. I tak na przykład żadne lotnisko w Polsce nie płaci za grunty wykorzystane do budowy pasów startowych, nie płaci się także za terminale oraz inne budynki, które znajdują się na terenie takiego lotniska. Skąd w ogóle takie prawo? Problem w tym, że tak naprawdę nikt nie do końca wie skąd wzięły się tego typu przepisy, ale z drugiej strony nikt także do tej pory nie składał sprzeciwu w związku z taką sytuacją.

Gmina skarży prawo o podatku od nieruchomości

W tej sprawie w ostatnim czasie nastąpił jednak wielki przełom. Pierwsza w historii gmina w Polsce postanowiła upomnieć się o swoje, a więc o pieniądze z tytułu użytkowania nieruchomości przez lotnisko. Chodzi tutaj o gminę Zabierzów, która znajduje się w bardzo bliskiej okolicy Krakowa. To na jej terenie ulokowany jest bowiem port lotniczy Kraków-Balice, który jest oczywiście lotniskiem międzynarodowym. Lotnisko nie płaci podatku od swoich nieruchomości, a władze gminy podjęły się podliczenia jak wiele pieniędzy traci przez to gminna kasa. Jest to dobrych kilka milionów złotych rocznie, które w okresie tylko ostatnich 7 lat, spowodowałyby wpłynięcie do kasy ponad 50 milionów złotych. Pieniądze niebagatelne, a że wiele gmin w Polsce zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, to taki zastrzyk jest cenny jak złoto.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Sprawa trafiła do Komisji Europejskiej

Gmina Zabierzów poszła dużo dalej i wcale nie skończyło się na słowach i szybkich wyliczeniach. Ich zażalenie trafiło już bowiem do Brukseli, a konkretniej do Komisji Europejskiej. Według władz gminy jest to bowiem coś w rodzaju nielegalnej pomocy publicznej, która w żaden sposób nie została zatwierdzona przez unijne władze. Jeśli nie można pomóc liniom lotniczym z pieniędzy publicznych to dlaczego wolno „finansować” lotniska? Jeśli Gmina wygra to bardzo możliwe, że szybko posypie się lawina kolejnych roszczeń.

Dodaj komentarz