Zmiany w płatnościach podatku od nieruchomości

Bardzo poważne zmiany w podatkach od nieruchomości na szczęście na razie nam nie grożą. Mowa tutaj oczywiście o podatku katastralnym, który miałby zastąpić obecny podatek od gruntu. Temat podatku katastralnego wraca co jakiś czas jak bumerang. Różnica polega na tym, że w przypadku katastru opodatkowaniu podlega realna wartość całej nieruchomości. Dzisiaj z kolei płacimy tylko podatek za grunt, a wartość danego gruntu ustalana jest indywidualnie przez gminę, a więc jest zróżnicowana w zależności od regionu Polski. Z pewnością jednak dzisiaj nawet osoby mające ogromne domy i wielkie działki płacą rocznie kilkaset złotych. W przypadku podatku katastralnego byłoby to już liczone w dziesiątkach tysięcy złotych, co oczywiście uderzyłoby najbardziej w osoby ubogie. Obecnie mamy do czynienia ze zmianą sposobu płatności, ale i to niestety może odbić się na najbiedniejszych.

Płatność jednorazowa i w ratach

Na chwilę obecną podatek od nieruchomości możemy opłacić jednorazowo (płaci się go raz na rok) lub rozłożyć na 4 równe raty, płacone co kwartał. Zmiana w płatnościach polega na tym, że teraz nie będzie można rozłożyć sobie płatności na 4 raty jeśli kwota podatku (w ujęciu rocznym) będzie niższa niż 100,50zł. Przy takiej kwocie płatność będzie jednorazowa. Niby zmiana niewielka, ale jednorazowe zapłacenie 100zł będzie ogromnym problemem dla osób najbiedniejszych, a to zazwyczaj one płacą tak niskie podatki. Zmiana związana jest z tym, że teraz opodatkowaniu nie będą podlegały maszyny znajdujące się na terenie nieruchomości. Te mają być opodatkowane osobno. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2016 roku.

Co z urządzeniami technicznymi?

Przy okazji stworzył się jednak nowy problem. Okazuje się bowiem, że jak na razie nikt nie wie w jaki sposób będą opodatkowane urządzenia techniczne, które zostały wyciągnięte z podatku od nieruchomości. Przedsiębiorcy powinni więc jak najszybciej złożyć do gminy pismo z prośbą o interpretację przepisów podatkowych, aby uzyskać informacje związane z tą płatnością.

Dodaj komentarz