Zmiany w kredytach hipotecznych od 2015 roku

Przywitaliśmy już nowy 2015 rok i od tego momentu wiele osób, które planowały zakup swojego mieszkania, może mieć poważne problemy z realizacją tych marzeń. Nowy rok przyniósł nam bowiem niekorzystne, dla wielu osób, podniesienie wysokości wkładu własnego na zakup mieszkania z kredytem hipotecznym. Do końca zeszłego roku wystarczyło przynieść do banku 5% wartości mieszkania, które chcemy kupić na kredyt. Od 1 stycznia kwota ta się podwoiła, gdyż wynosi teraz 10%. To ogromny cios dla najbiedniejszej części społeczeństwa, który będzie się potęgował aż do 2017 roku. 1 stycznia 2016 roku wkład własny będzie zwiększony do 15%, a od 2017 roku będziemy już musieli mieć aż 20% gotówki żeby w ogóle myśleć o wzięciu mieszkania na kredyt. Sytuacja nie jest ciekawa, gdyż przy obecnym stanie gospodarki w Polsce młodzi ludzie często nie mają żadnej możliwości na to, aby każdego miesiąca odłożyć chociaż parę złotych na przyszłość.

Zmiana w okresie kredytowania i ubezpieczeniach

Wraz z nowym rokiem pojawiła się także zmiana w okresie kredytowania. Teraz kredyt hipoteczny może być udzielony na maksymalnie 25 lat co ponownie oznacza podniesienie kosztów i zamyka drogę do starania się o zakup mieszkania ludziom najmniej zamożnym. Koszty kredytu mogą także wzrosnąć przez reformę ubezpieczeń. Do tej pory jeśli kredytobiorca nie mógł w pełni zabezpieczyć swojego kredytu to bank kazał mu podpisać polisę ubezpieczeniową, która z góry została zasugerowana. Teraz to kredytobiorca może sobie wybrać w jakiej firmie się ubezpieczy co wydaje się rozsądne, ale ma swoje drugie dno. Banki będą mniej zarabiały na ubezpieczeniach co może skutkować podniesieniem kosztów obsługi kredytu. Ta zmiana wejdzie w życie wraz z 1 marca 2015 roku.

Zdjęcie pochodzi ze strony PixaBay

 

Dopłaty z programu MdM

Są jednak także dobre wieści. Prawdopodobnie już niedługo zwiększą się dopłaty z rządowego programy Mieszkanie dla Młodych, chodzi tutaj o rodziny wielodzietne. Dla rodzin z dwójką dzieci dopłata może zwiększyć się do 20%, a dla wychowujących 3 i więcej dzieci do nawet 25%. Nie zmienia to jednak faktu, że zakup mieszkania będzie teraz trudniejszy.

Dodaj komentarz