Zmiany na rynku nieruchomości w 2016 roku – najważniejsze informacje

Rok 2016 coraz bliżej, a wraz z nim na rynku nieruchomości pojawi się wiele nowych zmian. Warto poznać te najważniejsze, które bezpośrednio wpłyną na dużą grupę ludzi zainteresowanych kupnem nieruchomości. Jakie zmiany nas więc czekają?

Banki i kredyty

Przede wszystkim bardzo prawdopodobne jest, że od 2016 roku banki będą mniej skłonne do pożyczania pieniędzy w ramach kredytów hipotecznych. Składa się na to wiele czynników, ale najważniejsze to między innymi konieczność dużych wpłat do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przez niedawny upadek jednego z banków oraz oczywiście skoku. Do tego bankom podniesiono wymagania kapitałowe i bardzo możliwe, że zaraz zostanie wprowadzony podatek bankowy. Banki nie tylko mniej chętnie będą pożyczały pieniądze, ale niestety prawdopodobnie wzrosną także marże dla kredytów hipotecznych. Wiemy już także o tym, że na pewno w przyszłym roku będzie większy wkład własny, a więc do 10% wartości nieruchomości. Na otarcie łez mamy jednak informację iż jest spora szansa na obniżenie stóp procentowych na początku roku 2016 co oczywiście poskutkuje obniżeniem wysokości rat kredytów hipotecznych.

Może zabraknąć pieniędzy na dopłaty do mieszkań

Niepokojąca jest także informacja związana z dopłatami ramach programu Mieszkanie dla młodych. W latach 2013 oraz 2014 program nie cieszył się dużym powodzeniem i duża część środków nie była wykorzystywana. W tym roku zainteresowanie było jednak o wiele większe i środki zostały praktycznie w całości wykorzystane. Na przyszły rok nie zaplanowano podniesienie ilości środków na ten program, a można się spodziewać ogromne zainteresowania w związku ze wspomnianym już podniesieniem wkładu własnego. Jeśli utrzyma się tendencja wzrostowa z tego roku to pieniędzy na program „Mieszkanie dla Młodych” może braknąć już wiosną 2016 roku!

Trudniej sprzedać ziemię

Niezadowoleni będą także właściciele gruntów rolnych, którzy w myśl nowych przepisów nie będą mogli sprzedawać swojej ziemi. Jest to przepis przejściowy, który ma trwać do momentu unormowania przepisów związanych ze sprzedażą gruntów rolnych obcokrajowcom. Nie wiadomo jednak jak długo ma potrwać ten okres przejściowy.

Dodaj komentarz