Zima to dodatkowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości

Choć od kilku już lat zimy są dość pobłażliwe dla naszego kraju, to jednak od czasu do czasu w tym okresie zdarzają się momenty, gdy za oknem faktycznie robi się biało, a ulice pokrywają się niebezpiecznym lodem. Taki okres to dodatkowy problem dla właścicieli nieruchomości, którzy zgodnie z prawem mają obowiązek udrażniać chodniki dookoła własnych posesji. Dotyczy to nie tylko właścicieli domków jednorodzinnych, ale także chociażby właścicieli dużych kamienic i innych obiektów nie należących do żadnej wspólnoty. W przypadku wspólnot mieszkaniowych zapisy prawa są identyczne, jednak w tym wypadku to wspólnota odpowiedzialna jest za odśnieżanie chodników i ona, a nie mieszkańcy, musi to zorganizować.

Kary nawet do 1500zł

Kiedy chodniki pokrywają się białym puchem właściciele nieruchomości powinni zakasać rękawy i zabrać się za odśnieżanie, bądź wynająć firmę czy zatrudnić ludzi, który odpłatnie się tym zajmą. To jednak nie tylko odśnieżanie, ale także skucie znajdującego się na chodniku lodu, bądź też wysypanie chodnika piaskiem czy solą. W grę nie wchodzą tylko ulice, które muszą być udrażniane przez miasta bądź gminy. Jeśli właściciel nieruchomości nie dopełni swojego obowiązku to może spodziewać się wizyty Straży Miejskiej. Ta, zgodnie z prawem, może na taką osobę nałożyć karę nawet do 1500zł, ale zazwyczaj kończy się na mandatach minimalnych w wysokości 100zł, które mają zmobilizować do pracy. Jeśli sytuacja się powtarza właściciel nieruchomości może mieć postawione zarzuty przed sądem i wtedy kary potrafią opiewać na kwoty kilku tysięcy złotych.

Uszczerbek na zdrowiu przechodnia

Prawdziwe schody zaczynają się jednak wtedy, gdy na chodniku przewróci się przechodzień i dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. Jeśli upadek spowodowany był właśnie niedopilnowaniem obowiązków przez właściciela nieruchomości to w sądzie może być zasądzone odszkodowanie dla przechodnia, zależne od uszczerbku na zdrowiu. Niektórzy właściciele nieruchomości wykupują dodatkowe ubezpieczenia, które zapewniają ochronę w takich przypadkach.

Dodaj komentarz