Zbliża się podwyżka cen nowych mieszkań?

Pomimo tego, że na rynku nowych nieruchomości nie notuje się specjalnego wzrostu popytu na mieszkania, to jednak prawdopodobnie już na początku 2015 roku będzie czekać nas niemiła niespodzianka, czyli podwyżki cen mieszkań. To bardzo niedobra informacja dla potencjalnych kupców. Dzisiaj z powodu deflacji i obniżania się stóp procentowych pozyskanie kredytu na mieszkanie staje się coraz trudniejsze. Banki nie podnoszą swoich wymagań dotyczących zdolności kredytowej, ale są problemy z wpłatą własną. Niskie stopy procentowe to niskie zyski z lokat, a więc ludziom coraz ciężej jest oszczędzić pieniądze na wpłatę własną. Co gorsza dzisiaj należy wpłacić 5% wartości mieszkania przy braniu kredytu, a już wkrótce zmieni się to na niekorzyść kredytobiorców, gdyż wzrośnie do poziomu 10%. Dlaczego ceny mieszkań mają wzrosnąć?
 

Stowarzyszenie deweloperów zasłania się rosnącymi kosztami finansowania inwestycji

Polski Związek Firm Deweloperskich tłumaczy swoje zachowanie tym, że rośnie cena finansowania inwestycji w budowanie nieruchomości. Także branżę deweloperską dotykają bowiem problemy z otrzymaniem kredytu. Ponieważ wiele firm nie jest w stanie wziąć kredytu w banku to tym samym szuka się nowych możliwości finansowania, a pośród nich bardzo często pojawiają się chociażby obligacje. W efekcie koszty zapożyczenia się faktycznie rosną, a deweloperzy naturalnie przerzucą to wszystko na kupujących.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedii


 

PZFD dostrzega problem i postuluje o zmiany prawa

Pozory potrafią jednak mylić i okazuje się, że PZFD doskonale zdaje sobie sprawę z tego co może dać decyzja o podniesieniu cen mieszkań. Już teraz nie jest dobrze, a po podwyżce będzie jeszcze gorzej. Związek postuluje więc o to, aby zmieniono wreszcie przepisy prawa dotyczące standardów technicznych jakie muszą spełniać współcześnie budowane obiekty mieszkalne. Ludzi w Polsce nie stać na kupowanie drogich mieszkań, a na rynku jest ogromny niedosyt mieszkań nowych, ale w standardowej formie, które są dużo tańsze. Według członków Związku w Polsce nie raz przepisy w budownictwie są bardziej restrykcyjne niż w całej Unii Europejskiej co powoduje takie windowanie cen i problemy z pozyskaniem środków pieniężnych na rozpoczęcie inwestycji przez deweloperów.

Dodaj komentarz