Zbliża się koniec dopłat z MdM na rok 2018

Popularność programów rządowego Mieszkanie dla Młodych jest od 2-3 lat naprawdę ogromna i w dużej mierze miało to związek ze stopniowym podnoszenie progu wkładu własnego do kredytów hipotecznych. Wcześniej środki dla programu w przeciągu całego roku nawet nie zbliżały się do całkowitego wyczerpania, a teraz sytuacja jest wręcz odwrotna. Osoby kupujące swoje mieszkania w tym roku nie mogą skorzystać już z dopłat na rok 2017, gdyż te rozeszły się dosłownie w niecałe 2 miesiące. Zainteresowanie programem MdM wzrosło już dawno temu, ale pomimo tego rząd nie postanowił podnieść także puli środków na ten cel. Skorzystanie z dofinansowania jest o tyle atrakcyjne, że większość banków zalicza te pieniądze na poczet właśnie wkładu własnego, co chociażby młodym ludziom bardzo ułatwia realizowanie marzeń o własnym mieszkaniu.

Środki na rok 2018 mają się skończyć maksymalnie za 3 miesiące

Różowo nie jest także pod kątem środków z MdM na rok 2018. Zgodnie z zasadami dofinansowania banki mogą rok wcześniej przyjmować już wnioski o dofinansowanie na rok kolejny, pod warunkiem, że zakup mieszkania także będzie miał miejsce w roku kolejnym. Zgodnie z przepisami na ten cel można wykorzystać maksymalnie 50% przyznanego limitu, a pozostałe 50% jest wtedy uruchamiane wraz z początkiem nowego roku. Tyle właśnie zostało pieniędzy na rok 2017 i jak widać rozeszły się one błyskawicznie. Eksperci prognozują jednak, że maksymalnie w maju banki zablokują przyjmowanie wniosków na rok 2018, gdyż środki się skończą. Na chwilę obecną wykorzystanie środków wynosi już prawie 50%.

Środki z MdM mogą skończyć się szybciej

Doświadczenia poprzednich lat pokazują jednak, że należy liczyć się z o wiele szybszym skończeniem się pieniędzy. Z jednej strony wiosna zawsze powoduje w Polsce ożywienie na rynku nieruchomości, a z drugiej strony informacja o kończących się środkach dla MdM zawsze zwiększa lawinowo zainteresowanie programem, więc równie dobrze pieniądze mogą skończyć się już w kwietniu. Warto się pospieszyć jeśli chcemy skorzystać z tych pieniędzy na rok 2018.

Dodaj komentarz