Zakupy w Europie. Raport CBRE

Firma doradcza CBRE opublikowała właśnie raport na temat przyzwyczajeń konsumenckich w Europie, Turcji oraz w RPA. Sprawdzono miejsca, których dokonujemy zakupów, oraz sposoby na to, aby satysfakcjonowały nas w największym stopniu. 49% badanych (a badanych było ok. 21 000 ludzi) opowiada się za mniejszymi centrami handlowymi oraz za tzw. ulicami handlowymi. 40% badanych twierdzi, że zdecydowaną przesadą jest określanie największych centrów handlowych jako przyszłości zakupów.

Dlaczego tam, a nie gdzie indziej?

Raport odpowiada też na pytanie, co nami kieruje przy dobieraniu takiego, a nie innego miejsca. Otóż nie jest wcale niespodzianką, że najważniejszym kryterium jest przede wszystkim dostęp. Prawie 50% pytanych decyduje się na takie miejsca, do których może dotrzeć w czasie mniejszym niż piętnaście minut. Dostępność komunikacyjna to jednak nie wszystko, ponieważ bardzo ważnym czynnikiem jest też odpowiednia ilość miejsc parkingowych (czego Polakom chyba nie trzeba wyjaśniać) oraz szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Zdjecie pochodzi ze strony Freeimages.com

Potrzeba schludności i czystości

Oczywiście na samym czele raportu jest cena, czystość oraz komfort, co zawsze górowało i prawdopodobnie zawsze górować będzie. Nie ma też znaczenia, czy chodzi o centra handlowe w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju – bardzo ważna jest obecność sklepów, na których nam po prostu zależy. Nie co dalej plasuje się potrzeba skorzystania z miejsc rozrywkowych w czasie zakupów. W obliczu powyższych danych, największym uznaniem cieszą się centra i co do tego nie ma żadnych wątpliwości, co zresztą widać po degradacji małych krajowych sklepików. Typowy Europejczyk lubi nowoczesność, kładzie nacisk na dodatkowe usługi, a także liczy pieniądze, a temu wszystkiemu wyżej wymienione wychodzą oczywiście naprzeciw. Analitycy wciąż zadają sobie pytanie, czy wielkie nieruchomości handlowe wyprą całkowicie handel lokalny, aczkolwiek na razie ciężko ferować wyroki. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że będziemy mieli do czynienia z jakimś nieoczekiwanym zwrotem, który może zupełnie sytuację tę odwrócić. Na razie pozostaje nam obserwować.

Dodaj komentarz