Zakup nieruchomości – na co trzeba uważać?

W naszym polskich warunkach dla bardzo wielu osób zakup własnego mieszkania to ogromne wyzwanie finansowe. Mało kto kupuje nieruchomość za gotówkę. W większości przypadków korzystamy po prostu z różnego rodzaju kredytów hipotecznych, które spłacamy po 25 lat i to w bardzo wysokich ratach. Chyba nikt nie chce mieć w takim razie problemów z nową nieruchomością. Nasze prawo działa bowiem w takim sposób, że jeśli wyjdą jakieś dziwne sytuacje i stracimy mieszkanie to odzyskanie pieniędzy może trwać długie lata, a w tym czasie nikt nam kredytu nie zawiesi. Trzeba go płacić jednocześnie skazując się na brak mieszkania. Na co koniecznie trzeba więc zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości?

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Księga wieczysta jak Biblia

Księga wieczysta to zdecydowanie najważniejszy dokument jaki powinniśmy zweryfikować. Dzisiaj w wielu przypadkach może być to dość proste, gdyż wiele ksiąg posiada swoje elektroniczne wersje do których dostęp jest bezpośrednio przez internet. Wiele zależy jednak od tego kiedy księga była założona. Jeśli dawno i jest w starej wersji to zapewne nie ma jej w rejestrze elektronicznym. Oczywiście nie każda nieruchomość ma księgę, na przykład taka, która należy w skład jakiejś spółdzielni. Wtedy po odpowiednie dane trzeba iść właśnie do spółdzielni. Co trzeba sprawdzić w księdze?

Lokatorzy na gapę i inni właściciele

Przede wszystkim musimy sprawdzić czy właścicielem nieruchomości jest tylko osoba, która mieszkanie nam sprzedaje. Jeśli nie to należy upewnić się, że pozostali właściciele zgadzają się na sprzedaż, gdyż każdy musi wyrazić zgodę. W księdze sprawdzamy także czy nieruchomość nie jest zadłużona lub nie ma tam innych osób, które mają prawo do dysponowania nią. Istnieje chociażby prawo dożywocia. Właściciel powierza nieruchomość drugiej osobie, ale ma prawo mieszkać w niej aż do swojej śmierci pod warunkiem utrzymania jej w należytym stanie. Ostatnią ważną rzeczą są lokatorzy. Właściciel powinien koniecznie przedstawić wypis z urzędu o osobach zameldowanych w nieruchomości. Zaświadczenie musi mieć świeżą datę, najlepiej taką tuż przed zakupem.

Dodaj komentarz