Zakup nieruchomości do remontu musi być dobrze przemyślany

Wiele osób nie mogących sobie pozwolić na zbyt wysoki kredyt hipoteczny często poszukuje na rynku ofert sprzedaży mieszkań, które są oznaczone jako do remontu. Według analiz wynika, że przeciętnie takie właśnie mieszkania mają cenę o 15-20% niższą niż wartość rynkowa dla nieruchomości na danym obszarze. Tak naprawdę jednak dużo często możemy trafić na wyższe przeceny, sięgające nawet wielkości 30%, gdzie mieszkanie potrafi być położone w bardzo atrakcyjnej okolicy. Taka oferta jest atrakcyjna nie tylko dla mniej zamożnych osób, ale także dla inwestorów, którzy szukają mieszkań do dalszego wynajmu, a więc niski koszt zakupu może zwiększyć zwroty z inwestycji. Niestety jednak nie zawsze takie oferty mogą okazać się opłacalne.

Dobrze kalkulujmy koszty remontów

W przypadku kupowania mieszkania do remontu kwestia opłacalności może być bardzo zróżnicowana i przed zakupem powinniśmy dokładnie przekalkulować czy cena zakupu faktycznie jest na tyle niska, że po remoncie wciąż będziemy do przodu. Wiele mieszkań do remontu znajduje się bowiem w bardzo starych budynkach, gdzie często nie ma nawet osobnej łazienki czy chociażby toalety. Koszt zbudowania tego może być wysoki, szczególnie gdy dodamy konieczność doprowadzenia instalacji kanalizacyjnej wprost do naszego mieszkania. Problematyczne mogą okazać się także kapitalne remonty, gdzie przy budynku o bardzo złym stanie technicznym po prostu nie da się tego zrobić niskim kosztem.

Stare budownictwo to też problem

Inna kwestia dotyczy starego budownictwa, szczególnie kamienic, gdzie często trafiamy na oferty mieszkań do remontu. Same budynki potrafią być w złym stanie technicznym i może się okazać, że krótko po zakupie mieszkania będziemy musieli dołożyć sporo pieniędzy do wspólnoty mieszkaniowej na jakiś większy remont budynku. Warto więc dowiedzieć się przed zakupem w spółdzielni mieszkaniowej jakie są plany remontowe na najbliższą przyszłość i dodać to zobowiązanie do ostatecznej ceny za mieszkanie.

Dodaj komentarz