Wzrost popularności Mieszkania dla Młodych w wyniku wzrostu limitów

Chociaż cztero- i pięcioprocentowy wzrost limit nie zapowiadał wzrostu popularności programu Mieszkanie dla Młodych, w kilku miastach Polski tak się właśnie stało. Ta nieznaczna zmiana przełożyła się bowiem na zwiększenie mieszkań, które uzyskały akceptację i tak oto Poznań, Wrocław i Warszawa cieszą się większą ilością nieruchomości objętych MdM.

Wykorzystanie Mieszkania dla Młodych na przeciętnego mieszkańca

Open Finance przygotowało ranking wykorzystania programu Mieszkanie dla Młodych na statystycznego mieszkańca. Na pierwszym miejscu jest Gdańsk, na drugim Zielona Góra, a na trzecim Olsztyn. Na ostatnim – 18 miejscu – znajduje się Gorzów Wielkopolski. Jeśli chodzi o całościowy wynik MdM, jest on dość zadowalający, ponieważ do końca ubiegłego miesiąca wpłynęło prawie 7200 wniosków kredytowych, a zatem jeden na dziesięć kredytów mieszkaniowych jest rozpatrywany przez banki pozytywnie.

Zdjecie pochodzi ze strony Freeimages.com

 

Czy zużyjemy wszystkie dopłaty?

Specjaliści wciąż zastanawiają się, czy możliwe jest wyczerpanie przeznaczonych na 2014 r. dopłat. Ba, coraz częściej słychać głosy, że nie, że jest to absolutnie niemożliwe, tym bardziej że dotychczas spożytkowaliśmy jedynie 22% całej kwoty. Aby coś się natomiast zmieniło, trzeba by było zaciągnąć jeszcze jakieś 18 000 kredytów, a to… jest zgoła niemożliwe. Zresztą, największe szanse na powodzenie i wykorzystanie owych 600 mln zł było w momencie wprowadzenia programu na rynek. Teraz najatrakcyjniejsze mieszkania zostały już po prostu zajęte, wybór nieustannie maleje, zatem i szanse na znalezienie odpowiedniej nieruchomości także spadają.
Podsumowując, na obecną chwilę widzimy, że od MdM oczekiwano zdecydowanie więcej. Ba, tak naprawdę to skończyło się na hucznych zapowiedziach i nic nie zapowiada, aby ten stan rzeczy miał się zmienić. Niemniej, raz jeszcze warto do korzystania z dopłat zachęcić, tym bardziej że w planie są kolejne podwyżki limitu, a to z kolei następne zachęty dla młodych, którzy chcieliby nabyć swe pierwsze mieszkanie. Oczywiście podniesienie limitu uzależnione jest od średniej kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego w lokalu mieszkalnym i ogólnie – podlegają kilku czynnikom, które musza zostać do ich ustalenia uwzględnione, ale eksperci i tak wykazują się optymistyczną prognozą w tej sferze.

Dodaj komentarz