Wyższe marże kredytów nie spowolniły rynku nieruchomości

Pod koniec ubiegłego roku eksperci finansowi prognozowali, że rok 2016 będzie nieco gorszy dla deweloperów niż rok 2015 przez przede wszystkim trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych, a do tego większy wymagany wkład własny przy kredytowanym zakupie mieszkania. Statystyki z marca 2016 roku pokazują jednak, że nic takiego się nie stało. Już pod koniec lutego tego roku Polacy dosłownie szturmem ruszyli po nowe mieszkania i deweloperzy zacierają ręce. Nasi rodacy nie tylko coraz chętniej kupują mieszkania, ale także zadłużają się na wyższe kwoty co może świadczyć o tym, że coraz pewniej czujemy się z naszym zatrudnieniem.

Niskie stopy procentowe wciąż siłą napędową

Choć bardzo podskoczyły marże banków przy udzielaniu kredytów, a do tego dzisiaj trzeba wpłacić już 15% wartości naszej nieruchomości przy braniu kredytu, to jednak sytuację przede wszystkim napędzają wciąż bardzo niskie stopy procentowe. Dostępność kredytów hipotecznych dzięki niskim stopom wcale nie obniżyła się aż tak znacznie. Co więcej, dużo osób notuje dzisiaj spore podwyżki wynagrodzenia, a to oznacza, że pomimo zaostrzenia polityki banków co do zdolności kredytowej ta staje się coraz większa, gdyż rosną dochody. Deweloperzy zacierają ręce kończą kolejne swoje inwestycji, które to naprawdę sprzedają się dosłownie na pniu. Co ciekawe z analiz BIK wynika, że pomimo coraz większego zadłużania się Polaków w roku 2016 nie powinien wzrosnąć odsetek kredytów niebezpiecznych, a więc tych, gdzie ryzyko niespłacania terminowego jest bardzo duże.

Deweloperzy jednak trochę wyhamowali

Deweloperzy w Polsce jednak trochę wyhamowali jeśli chodzi o nowe inwestycje. Obserwując różne analizy finansowe teraz bardziej skupiają się oni na kończeniu tych inwestycji, które już dawno mieli w planach. Widać to po sprzedaży działek pod takie inwestycja, która to zdecydowanie zmalała. Z całą pewnością deweloperzy będą wkrótce musieli zaczynać dostosowywać się do nowej rzeczywistości, gdzie rynkiem nieruchomości w dużej mierze zaczną kierować emeryci. Polskie społeczeństwo poważnie się starzeje i wkrótce dużo więcej mieszkań będzie musiało być dopasowanych do potrzeb osób starszych, jeśli deweloperom zależy na utrzymaniu dobrych trendów sprzedażowych.

Dodaj komentarz