Wynajem mieszkania – o czym warto pamiętać?

Zbliża się początek roku akademickiego, a to czas bardzo intensywnych ruchów na rynku wynajmu mieszkań. Oczywiście mieszkania wynajmują nie tylko studenci, ale i wiele innych osób, często nawet i rodziny, których nie stać na zakup mieszkania. Kiedy decydujemy się na wynajęcie mieszkania na pewno powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Nieruchomości nie możemy zajmować w nieskończoność

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że skończyły się czasy, w których to niewygodny lokator mógł miesiącami i latami zajmować wynajmowane mieszkanie, za które nie płacił czy w sytuacji, gdy umowa się skończyła. To ważna informacja także dla osób oferujących wynajem. Obecnie podczas spisywania umowy najmu konieczne jest także dołączenie przez najemcę oświadczenia, że podda się on egzekucji w przypadku niedotrzymania warunków umowy, a i także wyprowadzi się z mieszkania po zakończeniu umowy. Najemca ma obowiązek także wskazać lokal, w którym będzie mógł się podziać po zakończeniu się umowy najmu.

W umowie należy zawrzeć wszystkie szczegóły

Najczęściej umowy wynajmy spisywane są po prostu pomiędzy dwiema stronami transakcji, ale zdarzają się też sytuacje spisania umowy pod okiem notariusza. Niezależnie jednak od tego zawsze należy pamiętać o tym, żeby w umowie znalazły się informacje o wszystkich ustaleniach pomiędzy dwiema stronami. Na pewno nie może zabraknąć tam informacji o wysokości czynszu, terminu jego płatności, kaucji oraz okresu wynajmu.
Na tym jednak nie koniec. Powinniśmy w umowie dokładnie określić także okres jej wypowiedzenia. Dobrą praktyką jest dołączenie do umowy specjalnego protokołu, w którym wypisane są wszystkie rzeczy znajdujące się w mieszkaniu oraz ich ewentualne uszkodzenia, jeśli występują. To pozwala uniknąć w przyszłości problemów z odzyskaniem kaucji. Taki protokół chroni obie strony transakcji wynajmu.

Mieszkanie powinno być ubezpieczone

Z punktu widzenia wynajmującego należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania. To ochrona przed lokatorami wandalami, którzy się zdarzają, ale także przed zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie.
Tutaj jednocześnie ważna informacja dla osób, które wynajmą takie ubezpieczone mieszkanie. Polisa ubezpieczeniowa obejmuje tylko mieszkanie i całe wyposażenie należące do właściciela. Jeśli w mieszkaniu wybuchnie pożar i zniszczy nam na przykład laptopa, to niestety ubezpieczenie nie obejmie tego komputera, gdyż był to sprzęt samego najemcy.

Dodaj komentarz