Wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa to nie jedyne asy w rękawie programu Mieszkanie Plus

Rządowy program tanich mieszkań o nazwie Mieszkanie Plus bardzo wyraźnie nabiera tempa, choć kolejne pojawiające się informacje budzą coraz większe obawy związane z tym czy aby skala tego projektu nie jest przesadzona i czy naprawdę program będzie mógł działać w takiej formie, jaką zakładano od początku. Przypomnijmy tylko, że głównym odpowiedzialnym za realizację programu będzie BGK Nieruchomości, spółka mająca przed sobą postawiony dość ambitny cel. Według wyliczeń deweloperów obecnie, kosztu zbudowania jednego metra kwadratowego mieszkania w bloku z wielkiej płyt to okoł0 2600zł netto. Mieszkanie Plus zakłada obniżenie tego kosztu do kwoty nie większej jak 2000zł netto i tym samym zaoferowanie tanich mieszkań na wynajem. Deweloperzy z niecierpliwością oczekują tego co dalej zrobi BGKN licząc na ciekawe rozwiązania technologiczne. Dlaczego?

Tanie mieszkania nie tylko przez oszczędzanie na ziemi

Początkowo wiadomo było tyle, że mieszkania mają być sporo tańsze poprzez wykorzystanie gruntów Skarbu Państwa, a jak wiadomo już sam zakup ziemi jest sporą częścią całej inwestycji w wykonanie nieruchomości. Okazuje się jednak, że na tym nie koniec, gdyż BGKN rzuca potężne wyzwanie technologiczne deweloperom, choć póki co tylko na papierze. Obniżenie kosztów ma być bowiem związane z budowaniem bloków z wielkiej płyty z gotowych już prefabrykantów, czego w Polsce absolutnie się nie stosuje i nie ma na rynku takich elementów. Przed BGKN stoi więc wizja uruchomienia produkcji na ogromną skalę. To z tego powodu deweloperzy z dużym zainteresowaniem obserwują projekt.

Obecna budowa jest czasochłonna i pracochłonna

Wysokie koszty budowy bloków obecnie związane są chociażby z koniecznością zatrudniania dużej ilości osób. Wykonując blok robi się także większe wylewki, gdzie następnie prace należy wstrzymywać nawet na 3 tygodnie. Przy wykorzystaniu prefabrykantów tego problemu by nie było. Jeśli informacje się potwierdzą to program Mieszkanie Plus może wprowadzić nowy standard budownictwa w Polsce.

Dodaj komentarz