Września bez podatku od nieruchomości?

Z pewnością niewiele osób w Polsce wie o tym, że są takie gminy w naszym kraju, gdzie mieszkańcy nie muszą płacić stosownego podatku od posiadania czy użytkowania nieruchomości, a konkretniej rzecz biorąc od budynku mieszkalnego. Wszystko dlatego, że liczbę tych gmin można policzyć na palcach, i to jednej ręki. Z początkiem 2015 roku ten „zaszczyt” spotka jednak także mieszkańców Wrześni, miejscowości znajdującej się w województwie wielkopolskim. Decyzja zapadła już na szczeblu władzy gminnej, a więc na pewno do tego dojdzie.

Zachęta do zaludnienia gminy?

Rada Miejska z Wrześni podkreśla, że nowe rozporządzenie ma nie tylko ułatwić życie obecnym mieszkańcom. Jak wyliczono ludzie Ci rocznie zaoszczędzą łącznie ponad 600 tysięcy złotych co z pewnością stanowi kwotę niebagatelną. Września jednak od lat stara się o to, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej nowych mieszkańców i niestety żadne akcje nie przynoszą sukcesu. Września to miasto, w którym podatek od budynków mieszkalnych jest najniższy w skali kraju. Władze miasta liczą na to, że po całkowitym zniesieniu tego podatku więcej ludzi zacznie osiedlać się we Wrześni i miasto wreszcie się zaludni.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

Nowi inwestorzy pod Wrześnią

We Wrześni, jak i w jej najbliższych okolicach, w ostatnim czasie pojawiły się bardzo duże inwestycje znanych firm. Jedną z najważniejszych jest fabryka Volkswagena, która ma powstać w tamtej okolicy i produkować najnowsze modele tego samochodu. Problem polega jednak na tym, że według szacunków okazuje się, że fabryka może mieć duże problemy ze znalezieniem pracowników z racji ich zwyczajnego braku. Mieszka tam za mało ludzi i stąd tak ciekawa propozycja władz Wrześni. Choć wpływy z podatku od budynków mieszkalnych w 2013 roku wyniosły ponad pół miliona złotych, to jednak korzyści jakie zyska miasto w przypadku odprowadzania podatku PIT przez na stałe zameldowanych tam ludzi będą o wiele większe. W zeszłym roku wyniosły one ponad 27 milinów złotych, a więc jak widać jest o co walczyć.

Dodaj komentarz