Wnioski o dopłatę z Mieszkanie dla Młodych zostały wstrzymane

Ogromny popyt na nowe mieszkania sprawi, że pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych kurczą się w niewyobrażalnym tempie. Przypomnijmy, że jest to rządowe wsparcie finansowe, które pozwala przez pewien czas pokrywać odsetki związane z kredytem hipotecznym, a więc jednocześnie zmniejszyć ratę kredytu i zwiększyć dostępność mieszkań dla młodych ludzi. Niestety nikt nie postanowił znowelizować ustawy, aby zwiększyć liczbę funduszy dla programu. O ile w 2015 roku nie wykorzystano wszystkich środków tak już w połowie roku 2016 dawno nie mamy połowy przydzielonej na rok 2017 puli. Z tego powodu wstrzymano przyjmowanie kolejnych wniosków od dofinansowanie.

Wszystko ruszy 1 stycznia 2017 roku

Wstrzymanie przyjmowania wniosków nie jest efektem całkowitego braku pieniędzy, ale zapisów ustawy dla tego program. Wnioski o dofinansowanie mogą być przyjmowane już rok wcześniej, ale w ten sposób nie można wykorzystać kwoty większej niż 50% całej puli, co w roku 2017 oznacza 373 miliony złotych. Już w kwietniu banki alarmowały, że pieniądze się kończą, a na początku maja kolejne banki zaprzestawały przejmowanie nowych wniosków. Oznacza to, ze osoby planujące zakup mieszkania w roku 2017 będą mogły składać swoje wnioski do programu Mieszkanie dla Młodych o 1 stycznia 2017 roku. Pozostały kolejne 373 miliony złotych i biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie to pieniądze mogą rozejść się szybko. Jednocześnie jednak od 1 stycznia 2017 roku będzie można składać także wnioski na rok 2018, który będzie prawdopodobnie ostatnim rokiem funkcjonowania programu.

Co zastąpi program Mieszkanie dla Młodych?

Od początku istnienia zakładano, że program będzie funkcjonował od 2014 do 2018 roku i wiele wskazuje na to, że okres jego obowiązywania nie zostanie przedłużony. W planach rządu jest bowiem stworzenie do 2018 roku rządowych mieszkań na wynajem z zachowaniem bardzo przystępnych warunków cenowych. Prawdopodobnie to właśnie mieszkania na wynajem zastąpią obecny program. Co ważne, przy odpowiednim stażu wynajmu będzie można wnioskować o nabycie mieszkania na własność, także na preferencyjnych warunkach.

Dodaj komentarz