Własny lokal czy wynajem? Co lepsze dla firmy?

Przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem, czy zakupić własny lokal dla swojej firmy, czy może wynająć powierzchnię biurową na konkretny okres? Lion’s Bank postanowił ostatnio na ten problem odpowiedzieć i przeprowadził analizę, z której wynika, iż to zakup nieruchomości jest bardziej opłacalny, aczkolwiek wymaga większego zaangażowania.

Lokal, a oczekiwania przedsiębiorcy

Większość przedsiębiorców posiada zazwyczaj sprecyzowane oczekiwania. Dostępność komunikacyjna, powierzchnia, konieczność spełnienia konkretnych wymogów prawnych dla konkretnej branży, odpowiednia wysokość pomieszczeń, zaplecze socjalne – to i o wiele więcej muszą oni uwzględniać przy doborze lokalu. Poza tym cały szereg wymagań technologicznych, które również można by mnożyć i mnożyć. Jak to się ma do wynajmu? Nijak, ponieważ wynajmowane powierzchnie biurowe nie mogą zazwyczaj podlegać modernizacji, a przynajmniej na takim poziomie, aby wyżej wymienione zachować. Inaczej ma się to wówczas, kiedy sami jesteśmy właścicielami lokalu. Wtedy nie potrzebujemy żadnych pozwoleń itd.

Zdjecie pochodzi ze strony Freeimages.com

 

Kupno bardziej opłacalne?

Jest jeszcze kwestia opłacalności transakcji. Kalkulacje kosztów pokazują jasno – bez względu na potrzeby firmy, w wymiarze długofalowym bardziej opłacalny jest po prostu kredyt. Tyczy się to i wielkich biurowców, i małych salonów fryzjerskich. Oczywiście od tej reguły mogą być wyjątki, dlatego w przypadku naszej firmy warto uwzględnić cenę zakupu potencjalnego lokalu, porównać je ze stawkami za wynajem, znaleźć atrakcyjny kredyt hipoteczny i tak dalej.
Inna rzecz, że duże znaczenie mają tu też tak zwane korzyści podatkowe, miasto, w którym nasza firma miałaby się rozwiać, lokalizacja konkretnej nieruchomości i wiele innych czynników. Powyższe dane nie mają zatem charakteru uniwersalnego, a są jedynie ogólnym spojrzeniem na sprawę, tym bardziej że – nawet po uwzględnieniu najmniejszych detali – istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie zakup nieruchomości będzie bardziej opłacalny od jej wynajmu.

Dodaj komentarz