Władze Torunia przejmą dworzec kolejowy. Umowa już w styczniu

Budynki dworca głównego w Toruniu mają być przejęte przez tamtejsze władze, co pozwoli na natychmiastową realizację remontu oraz modernizację obiektów stacyjnych. Umowa zapowiadana jest na styczeń, aczkolwiek jest ona konsekwencją wieloletnich działań władz miasta, które już dawno postanowiły wziąć odpowiedzialność za ten obiekt.

 

Skutki ewentualnej umowy notarialnej zarządu kolei i władz miasta

Oczekiwane skutki to oczywiście prace modernizacyjno-remontowe na szeroką skalę, przy czym wygląd zewnętrzny dworca ma się w ogóle nie zmienić. Owszem, budynek zostanie zmodernizowany, a wnętrza odświeżone, ale całość przedsięwzięcia ma być jedynie odświeżeniem, a nie całkowitą zmianą wizerunku zewnętrznego. Pierwsze prace miałyby się rozpocząć tam, gdzie znajdywała się dotychczas dworcowa poczta, a gdzie docelowo znajdą się biura dla spółek kolejowych. Ważnym elementem modernizacji tej dworcowej nieruchomości będzie też podziemne przejście, które planuje się poszerzyć oraz przedłużyć, aby wejść doń można było już od Pogórza. Co ciekawe, na dole będzie można wstąpić też do sklepów spożywczych i innych punktów usługowych.

Autorem zdjęcia jest użytkownik Lichen99 z serwisu commons.wikimedia.org

Autorem zdjęcia jest użytkownik Lichen99 z serwisu commons.wikimedia.org


 

Nowoczesność synonimem modernizacji

To jednak nie koniec – głównym założeniem władz Torunia od zawsze było unowocześnienie takich obiektów, dlatego planuje się również montaż ruchomych schodów, windy przystosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych, a także zadaszenie peronów. Mało tego, na dworcu ma działać hot spot, miejsca dla mam z niemowlakami, innowacyjny system informacji dla pasażerów, praktyczny parking, a także wiele innych rzeczy.

To oczywiście wszystko plany, ponieważ o umowie notarialnej zarządu kolei i władz miasta słyszy się na razie nieoficjalnie, ale jedno jest pewne – jeżeli powyższe zostaną zrealizowane, Toruń będzie zaliczany do miast z jednym z najlepszych dworców kolejowych w Polsce. Czy tak się jednak stanie? O tym przekonamy się już za parę tygodni, aczkolwiek miejmy nadzieję, że tak. W końcu takie inwestycje to nie tylko wizytówka dla samego miasta, ale również dla całej Polski, tym bardziej że nasza rodzima kolej nie jest powodem do chluby.

 
Autorem zdjęcia jest użytkownik Lichen99 z serwisu commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz