Wizja pękającej bańki w sektorze nieruchomości oddalona

Wizja ogromnej podwyżki cen mieszkań została jak na razie od nas oddalona. Na naszym rynku wyraźnie widać dzisiaj bardzo rosnący popyt na mieszkania. Wynika to z wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest rekordowo niski poziom stopy procentowej, a do tego duża konkurencja na rynku kredytów hipotecznych. Mamy także ulepszony program Mieszkanie dla Młodych, a zachętą jest także wizja podnoszenia progu minimalnej wpłaty własnej przy kredycie hipotecznym, który to już w 2017 roku ma wynosić aż 20%, a więc 2 razy więcej niż dzisiaj. Ogromny popyt na mieszkania rodził jednak groźbę niesamowitych podwyżek cen nieruchomości, które to wynikałyby z niewystarczającej podaży. Na szczęście póki co do tego nie dojdzie.

Duże zapasy deweloperskie

Biorąc pod uwagę samą budowę nowych mieszkań w naszym kraju to niestety, ale podaż jest dzisiaj mniejsza niż popyt, a to pierwszy krok do utworzenia się bańki na rynku nieruchomości, która spowodowałaby drastyczny wzrost cen. Bańki jednak jak na razie nie będzie, gdyż deweloperzy dysponują dzisiaj ogromnymi zapasami i mają wiele inwestycji jeszcze z przed lat, które nadal nie są w pełni zamieszkane. Dopóki te zapasy będą to nie grozi nam podwyżka cen, ale eksperci z rynku nieruchomości już biją na alarm i sugerują rozpoczynanie różnorodnych programów ochronnych, które będą miały na celu powstrzymać nasz rynek nieruchomości od pojawiania się solidnych podwyżek.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Nieruchomości kupowane bez kredytu

Ciekawostką jest tutaj fakt, że banki od pewnego czasu notują spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi. Z kolei sami deweloperzy coraz częściej mają do czynienia z kupowaniem mieszkań za gotówkę, właśnie bez wsparcia kredytowego. Z czego wynika taka sytuacja? Nasze społeczeństwo wcale nie zaczęło się bogacić w taki sposób, aby coraz więcej osób było stać na zakup nieruchomości bez kredytu. Wzrost zakupów nieruchomości za gotówkę wynika paradoksalnie z niskich stóp procentowych. Dzisiaj lokowanie pieniędzy w bankach jest zwyczajnie nieopłacalne. Mnóstwo osób lokuje więc swoje oszczędności w nieruchomościach i stąd tak wiele transakcji gotówkowych.

Dodaj komentarz