Willa po polsku – jak wyglądają nasze nieruchomości luksusowe?

Choć naszym rodakom z roku na rok żyje się coraz lepiej to jednak wciąż daleko nam oczywiście od sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów. Osoby bogate, a więc taki, których aktywa finansowe wynoszą minimum 1 milion dolarów, szacowane są w Polsce na około 41 tysięcy obywateli. Dla porównania chociażby w Niemczech jest to ponad 1.5 miliona obywateli, a na terenie Wielkiej Brytanii ponad 2 miliony osób. W przypadku osób po prostu zamożnych jest jednak coraz lepiej. Do takich zalicza się ludzi o rocznych dochodach powyżej 85 tysięcy złotych i takich obywateli mamy w kraju już ponad milion. Bogacący się naród to większy popyt na usługi luksusowe, w tym na luksusowe nieruchomości. Jak w takim razie wygląda w polskich warunkach willa?

Przede wszystkim nieruchomość jest duża

Niegdyś duże domy jednorodzinne były w Polsce widokiem normalnym, nie kojarzonym z bogactwem. Budowało się często domy o kilku kondygnacjach, które z założenia miały dawać dach nad głową nawet 3 pokoleniom rodziny. Obecnie jest odejście do tego trendu w stronę domów mniejszych, o powierzchni przeciętnie 130mkw. Jeśli jednak mówimy o willach, a więc domach luksusowych, to ich powierzchnia, według obecnych standardów, zaczyna się od 200mkw. Do tego dochodzi także ogromna działka, a w wielu przypadkach willi pod Warszawą spotykamy się nawet z nieruchomościami o powierzchni bliskiej 600mkw, a więc już naprawdę potężnych nieruchomościach. Wille w Polsce są najczęściej parterowe, ale bardzo rozległe. Same dachy często mają płaską formę, za zagospodarowanymi ogrodami na nich.

Musi być miejsce na dodatkowe atrakcje

Willa charakteryzuje się także bogatą przestrzenią dla aktywności dodatkowych. To najczęściej nie tylko szeroki i wysoki hol, ale też sala bilardowa, bankietowa, duże pomieszczenie przeznaczone do pracy, basen zimowy w domu i letni w ogrodzie, często boisko do piłki siatkowej, konieczne garaże i wiele innych rzeczy.
Ile za taką przyjemność trzeba zapłacić? Cena zależna jest od lokalizacji i wielkości, ale najczęściej wille usytuowane są w atrakcyjnych przyrodniczo miejscach, co jeszcze podbija ich wartość. Najtańsze wille warte są około miliona złotych, ale za obiekty najbardziej luksusowe należy zapłacić nawet po 7 milionów złotych, jak chociażby słynne wille w okolicach Warszawy.

Dodaj komentarz