Wciąż nie ma szczegółów dla inwestycji Mieszkanie+

Rządowy program Mieszkanie+ naprawdę ruszył już pełną parą. Po pierwszych rozpoczętych inwestycja lawinowo wysypują się wnioski z kolejnych miast, które także chcą się do programu przyłączyć i oferować swoim mieszkańcom lokale na wynajem po bardzo przystępnej cenie. Pierwsze inwestycje mają być już oddawane w początkach roku 2018, ale tak naprawdę wciąż nie ma większych szczegółów związanych z tym jak cały program ma wyglądać od strony osób nim zainteresowanych.

Wnioski na pewno będzie mógł składać każdy

Pewne jest to, że wnioski o przydzielenie takiego mieszkania będzie mógł składać dosłownie każdy, niezależnie od wieku, tego czy ma dzieci czy nie, wysokości dochodów czy ilości posiadanych już mieszkań. Prawie pewne natomiast jest to, że pojawiają się kryteria wyboru w sytuacji, gdy liczba chętnych będzie większa niż liczba dostępnych mieszkań. Wtedy prawdopodobnie pierwszeństwo będą miały rodziny z dziećmi, osoby samotnie wychowujące dzieci, ogólnie rodziny, ale i te osoby, które nie posiadają jeszcze własnego mieszkania, także samotne. To jednak spekulacje, gdyż ostateczne warunki mają ustalać same gminy, zależnie od sytuacji panującej w regionie. Żadna gmina nie pokusiła się jeszcze jednak o przygotowanie jakichś wytycznych.

Ile potrwa wykup na własność?

Nie do końca jasne jest również to na jaki okres prowadzony będzie wynajem w sytuacji, gdy najemca będzie chciał w przeszłości przejąć mieszkanie na własność. Warto pamiętać, że taka opcja ma się pojawić. Osoby chętnie będą musiały płacić trochę wyższy czynsz i ta nadpłata idzie właśnie na poczet przyszłego przejęcia lokalu. Pojawiają się spekulacje, że umowa najmu w tym wypadku będzie podpisywana na czas 25 do 30 lat z możliwością wykupu po tym czasie. Z drugiej strony prawdopodobnie najkrótszy okres najmu będzie wynosił 12 miesięcy, choć to również nie jest pewne. Prawie pewne za to jest to, że wynajmując mieszkanie z myślą o przejęciu go i po czasie rezygnując z tego, będziemy mogli odzyskać swoją nadpłatę. Nie wiadomo natomiast w jakiej konkretnie części.

Dodaj komentarz