W Polsce wciąż brakuje mieszkań, a te istniejące świecą pustkami

Polski rynek zmaga się obecnie z dość nietypową sytuacją dla rynku nieruchomości. Nie od dzisiaj wiadomo, że Polska wciąż mocno odstaje od Unii Europejskiej pod kątem liczby mieszkań przypadających na każdy 1000 mieszkańców. Choć deweloperzy każdego roku biją rekordy budowy nowych mieszkań, to jednak przy obecny tempie potrzeba nam jeszcze naprawdę wielu lat na to, aby zrównać się z zachodnim standardem. Jednocześnie jednak rysuje się dodatkowa statystyka, która pokazuje, że pomimo niskiej dostępności mieszkań, te zajęte po prostu świecą pustkami. O co chodzi?

Spada średnie zasiedlenie jednego lokum

Z punktu widzenia statystyki za lokum uważa się nie tylko mieszkanie, ale także wolnostojący dom. Ostatnie badania wykazały, że w skali całego kraju każde takiego lokum jest w Polsce zamieszkiwane średnio przez 2,69 osoby. Czy to dużo? W roku 2003 było to ponad 3 osoby na jedno lokum, ale średnia i tak nie pokazuje skali tego problemu. Widzimy bowiem ogromne dysproporcje na terenie całego kraju. Niechlubnym rekordzistą jest Warszawa, gdzie wskaźnik ten dotarł zaledwie do poziomu 1.88. Najlepiej sytuacja wygląda natomiast w nowosądeckim powiecie, gdzie na jedno lokum przypadają średnio 4 osoby. Jak to możliwe, że przy niskiej dostępności mieszkań są obszary w Polsce, gdzie ich zaludnienie jest tak niskie? Przyglądając się dokładniej danym statystycznym wyraźnie widać, że spada zaludnienie mieszkań w dużych miastach, a na wysokim poziomie utrzymuje się na wsiach.

Nowy model rodziny i starzejące się społeczeństwo

Wszystkie te dysproporcje w dużej mierze związane są ze zmianą modelu rodziny. Wiele rodzin decyduje się tylko na jedno dziecko, ludzie żyją samotnie, a i popularne w dużych miastach jest wyprowadzanie się od rodziców, a więc uciekanie do mieszkania samodzielnie. W przypadku wsi wciąż mamy bardziej tradycyjne podejście, wiele pokoleń w jednym domu, co głównie wynika z oszczędności. Problemem okazuje się także starzejące się społeczeństwo. Rośnie liczba ludzi starszych i samotnych, a to także ma wpływ na powyższe statystyki.

Dodaj komentarz