Ubezpieczenie nieruchomości – jakie czynniki wpływają na wysokość składki?

Jeszcze kilka lat temu Polska nie wyglądała zbyt dobrze na tle Europy jeśli chodzi o zabezpieczanie nieruchomości przez ich mieszkańców. Odsetek domów oraz mieszkań ubezpieczonych był stosunkowo niski, ale w ostatnim czasie sytuacja ta zaczyna się diametralnie zmieniać. Jak pokazują ostatnie dane statystyczne, w Polsce jest obecnie ubezpieczonych już ponad 70% nieruchomości. Wciąż najmniejszy odsetek ubezpieczeń występuje przede wszystkim w przypadku rodzin biednych, dla których wysokość składki ubezpieczeniowej jest dużym obciążeniem. Składka ta jak wiadomo może być bardzo zróżnicowana. Co wpływa na jej wysokość?

Zakres ochrony i suma ubezpieczenia to podstawa

Firmy ubezpieczeniowe mogą mieć dla swoich klientów bardzo zróżnicowane oferty, ale w każdym przypadku na wysokość składki wpływa przede wszystkim sam zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia. Podstawowe ubezpieczenie najczęściej obejmuje ochronę na wypadek pożaru, zalania przez sąsiada w przypadku bloków, spięć w sieci energetycznej oraz włamań z kradzieżą. Ochronę tę można poszerzać według własnego uznania, ale każdy dodatkowy element podniesie wysokość składki. Kolejna kwestia to suma ubezpieczenia, a więc ogólna kwota ochrony, która będzie się nam należała w przypadku wystąpienia czynnika umożliwiającego ze skorzystania z odszkodowania. Im suma ta zostanie ustalona na wyższym poziomie tym wyższa będzie sama składka.

Czynniki indywidualne wpływające na wysokość składki

Wysokość stawki ubezpieczenia najbardziej zależy jednak od indywidualnych warunków. Na przykład ubezpieczenie domu od powodzi będzie o wiele droższe na obszarze, w którym ryzyko jej wystąpienia jest stosunkowo wysokie. Ochrona przed złodziejami będzie droższa w mieszkaniach parterowych, a tańsza w tych znajdujących się na wysokich piętrach. Składka może być obniżana jeśli mieszkania posiadają systemy alarmujące przed pożarem, dobre zabezpieczenia antywłamaniowe, domofon z podglądem wideo i wiele innych rozwiązań.

Dodaj komentarz