Trwa spór z bankami o rzeczoznawców wyceniających nieruchomości

Wiele firm planujących rozbudowę swoich nieruchomości często poszukuje dodatkowego finansowania w postaci kredytów hipotecznych. Z ich uzyskaniem najczęściej nie ma większych problemów, ale trzeba przejść stosowną procedurę. Jej częścią jest fizyczna wycena inwestycji, którą ma finansować poprzez kredyt bank i dlatego konieczne jest dołączenie do wniosku o kredyt wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego. To właśnie tutaj zaczynają się z problemy, co do których ostatnio toczy się niemały spór z bankami.

Banki praktykują rekomendowanie rzeczoznawców

Okazuje się bowiem, że niektóre banki stworzyły sobie mniejsze lub większe listy rzeczoznawców rekomendowanych, którzy są wyznaczani do wykonania takiej wyceni. Klient może dowolnie wybierać sobie rzeczoznawcę, ale wyłącznie z listy banku. Co się stanie, gdy nie będzie chciał tego zrobić? Po prostu zostanie odesłany z kwitkiem, gdyż bank nie będzie akceptował wyceny dokonanej przez innego rzeczoznawcę, a więc i nie przyzna kredytu. Sprawa pewnego hotelu wylądowała w efekcie w sądzie. Właściciel hotelu chciał kredyt na jego rozbudowę, miał własnego rzeczoznawcę, ale zrezygnował z jego usług po tym, jak dowiedział się, że musi skorzystać z usług rzeczoznawcy wyznaczonego przez bank. Sprawę w sądzie założył niezadowolony rzeczoznawca, który uznał, że działanie banków działa na niekorzyść całej branży i jest niezgodne z zasadami zdrowej konkurencji.

Sąd przyznał rzeczoznawcy rację

Łódzki sąd przychylił się do wniosku rzeczoznawcy i bez wahania przyznał mu rację. W ocenie sądu banki postępują przede wszystkim nieetycznie. To nie banki są odpowiedzialne za weryfikowanie rzetelności rzeczoznawców, a instytucje wydające tym osobom pozwolenia na pracę. Zaskarżony bank odwołał się jednak od decyzji sądu twierdząc, że nie jest to działanie w bojkotujące w jakikolwiek sposób działalność rzeczoznawców. Oczywiście nie wszystkie banki posiadają listy własnych rzeczoznawców. Są także banki mające takie listy, które jednak wciąż dają swoim klientom możliwość skorzystania z usług rzeczoznawcy „zewnętrznego”.

Dodaj komentarz