To może być dobry rok na inwestycje w nieruchomości

Rok 2015 może okazać się bardzo dobry dla wszystkich tych, którzy planują lokować swoje pieniądze w nieruchomościach. W ciągu ostatnich kilku lat zainteresowanie wynajmem bowiem spadało, a to tutaj inwestorzy najczęściej poszukują zysków. Wynajem nieruchomości to dobre rozwiązanie na przeczekanie kilku lat. W tym okresie nie musimy za nieruchomość nic płacić, bo robi to wynajmujący, a do tego jeszcze zarabiamy z tytułu czynszu. Powoli zwraca nam się inwestycja, a po pewnym czasie, gdy ceny mieszkań zaczną rosnąć, możemy je sprzedać znów osiągając pewien zysk. Dlaczego jednak rok 2015 może być przełomowy jeśli chodzi o rynek wynajmu mieszkań?

Podniesienie wkładu własnego

Po pierwsze od 1 stycznia 2015 roku banki wprowadziły wyższy wkład własny podczas starania się o kredyt hipoteczny. Wcześniej należało wnieść 5% wartości mieszkania, a dziś jest to już 10%. W roku 2016 będzie to 15%, a w roku 2017 osiągnie swoje maksimum, czyli biorąc mieszkanie na kredyt z własnej kieszeni będzie trzeba wyłożyć aż 20%. Warto podkreślić fakt, że wszelkie dodatkowe opłaty, związane z zakupem mieszkania sprawiają, że już dzisiaj tak naprawdę własny wkład łączy wynosi nawet 15%. To właśnie sprawia, że już w tym roku zwiększy się popyt na wynajem mieszkań, a w kolejnych latach sytuacja może być jeszcze atrakcyjniejsza dla ludzi mających mieszkania na wynajem. Wiele osób nie będzie stać na własne mieszkanie, a więc będą szukać czegoś do wynajęcia.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

Zmienia się moda

Nie bez znaczenia jest także moda związana z naszym stylem życia. Dzisiaj młodzi ludzie lubią być mobilni, często podróżują za pracą, szukają lepszych perspektyw. Efekt jest taki, że wiele młodych osób po prostu woli wynajmować niż kupować coś własnego. Nie chodzi nawet o finanse, ale właśnie o mobilność. Umowę wynajmu zawsze można zerwać i zdecydować się na wynajem mieszkania na przykład w innym mieście. Pod względem stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomość, na chwilę obecną, najbardziej atrakcyjny jest rynek w Łodzi oraz Wrocławiu.

Dodaj komentarz