To był dobry rok dla deweloperów

Wielkimi krokami zbliża się do nad koniec 2015 roku, a więc jest to jednocześnie dobry moment na to, aby zaczynać dokonywać wielu podsumowań związanych z rynkiem nieruchomości. Nie da się ukryć tego, że rok 2015 był naprawdę wyjątkowo dobry dla deweloperów, a większość firm i ekspertów z rynku nieruchomości prognozuje równie ciekawy scenariusz na cały rok 2016. Rekordowa ilość nowych inwestycji, rekordowa ilość oddanych powierzchni komercyjnych, a do tego rekordowa ilość transakcji najmu, jak i sprzedaży nieruchomości. Tak w skrócie można opisać to co działo się w roku 2015 w branży deweloperskiej.

Dziesiątki nowych inwestycji i niezaspokojone potrzeby

Choć do końca 2015 roku zostanie jeszcze oddanych kilka inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych to ich planowana ilość na rok 2016 jest jeszcze większa niż w roku obecnym. Oczywiście w parze z tym trendem idzie rosnące zapotrzebowanie. Szczególnie Warszawa przyciąga dzisiaj wiele firm, które chcą mieć prestiżowy adres i przenoszą więc do stolicy swoje siedziby. Wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi jest jednak widoczny w całym kraju, nawet Łódź przez lata omijana przez deweloperów inwestujących w nieruchomości komercyjne w tym roku zamyka rok z rekordową ilością oddanych powierzchni biurowych. To wyraźnie pokazuje jak tłusty okres przeżywają teraz właśnie deweloperzy.

W mieszkaniach także rekordowa sprzedaż, ale rynek bardziej zagrożony

Także w przypadku nieruchomości mieszkaniowych rok 2015 był wyjątkowo dobry. Mnóstwo nowych inwestycji, gdzie mieszkania sprzedawały się dosłownie na pniu. Tak wyglądał cały ten rok i duży wpływ na to miała zwiększona dostępność kredytów mieszkaniowych z racji chociażby niskich stóp procentowych. Niestety zapędy deweloperów nieco zaczynają studzić plany nowego rządu związane z wprowadzeniem podatku bankowego. Jeszcze do niedawna eksperci zwiastowali dalszy rozwój tego sektora nieruchomości w roku 2016. Wizja wprowadzenia podatku bankowego sprawia jednak, że pojawia się duże ryzyko wzrostu kosztów kredytów hipotecznych, gdzie banki będą odbijały sobie straty związane z nowym podatkiem. To może poważnie zahamować rynek nieruchomości w roku 2016, choć jak na razie to tylko i wyłącznie spekulacje.

Dodaj komentarz