Teraz jest dobry moment na kupno mieszkania. Sprawdź dlaczego

Zdaniem ekspertów jest teraz najlepszy okres na decyzję o zakupie mieszkania. Według nich ludzi zachęcają niski wskaźnik stóp procentowych, łatwo dostępne kredyty bez konieczności posiadania wkładu własnego do końca roku, a przede wszystkim spadek cen lokali w ostatnich latach oraz duży wybór mieszkań na rynku.

nieruchomości

flickr.com | shaggyshoo

Trwa ożywienie na rynku mieszkań

Według oceny Konrada Płochockiego Dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich od wakacji panuje ożywienie na rynku mieszkań. Nie sprawdziły się prognozy deweloperów, którzy zakładali bardzo słaby rok w związku z zakończeniem pod koniec 2012 roku programu dotacji do mieszkań „Rodzina na Swoim” i brakiem innej alternatywy dla młodych ludzi.

Dyrektor Płochocki podkreślił, że w sześciu największych miastach Polski sprzedaż mieszkań w I kwartale 2013 roku była podobna jak w IV kwartale 2012 roku i wynosiła około 7,5 tysiąca. Deweloperzy zgodnie twierdzą, że nie pamiętają od lat tak pracowitych wakacji. Do tej pory okres urlopowy charakteryzował się dużą stagnacją natomiast w tym roku zainteresowanie nowymi lokalami było niewiarygodne. Zdaniem Płochockiego sprzedaż mieszkań w tym okresie przekroczyła założenia większości deweloperów.

Dobry okres za zakup mieszkań

Zdaniem Dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich jest teraz odpowiedni moment na kupno mieszkania. Jak zaznacza jest to wynikiem wysokiej podaży na rynku pierwotnym, obecnie w ofercie to 46 tysięcy lokali czyli tylko o 10 tysięcy mniej niż w roku ubiegłym. Jak zauważył dyrektor największym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe. Ocenił również, że wysoka sprzedaż mieszkań sprawia, że deweloperzy są coraz mniej skłonni do obniżania cen.

Również do kupowania mieszkań zachęcają niskie stopy procentowe. Według opinii Jarosława Sadowskiego analityka firmy Expander aktualnie taniej i łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny w porównaniu do zeszłego roku. Ponadto jak podkreśla ekspert jeszcze do końca roku można uzyskać kredyt hipoteczny bez potrzeby wnoszenia wkładu własnego.

Dodaj komentarz