Tajemnice ofert sprzedaży. Co kryją ceny w nich zawarte?

Kiedy poszukuje się informacji o cenach mieszkań to nie raz włos może zjeżyć się na głowie. Bardzo często mówi się dzisiaj o rekordowych cenach mieszkań, o tym, że ciężko kupić porządną nieruchomość w przystępnej cenie i, że ogólnie na rynku nieruchomości panuje duży zastój z racji właśnie wywindowanych cen. Cały problem polega na tym, że podawane dane mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, a średnie ceny biorą się tak naprawdę z bardzo drogich mieszkań luksusowych, które mocno zawyżają tę średnią. Według wielu badań i analiz ponad 60% wszystkich sprzedawanych mieszkań jest oferowanych po cenach znacznie niższych od średnich, a najwyższe ceny mieszkań przypadały na lata 2007-2008, a nie na obecny okres. Jak podkreślają liczni analitycy, dzisiejsza cena mieszkania jest mniej więcej porównywalna z taką, jak przyszłoby nam zapłacić w roku 2006.

 

Ceny mieszkań realnie są nawet o 40% niższe niż wynika to z podawanych średnich

W Warszawie faktycznie mieszkania są zdecydowanie najdroższe w skali całego kraju, jednak jak wynika z wielu analiz mieszkanie można tam kupić nawet za kwotę 6 tysięcy złotych za jeden metr i to w dobrej lokalizacji, a to kwota znacznie niższa od podawanej średniej. W takich miastach jak Kraków czy Poznań mieszkania są średnio sprzedawane w cenie między 4.3, a 5.3 tysiąca złotych za jeden metr co oznacza cenę o kilkanaście procent niższą niż była na przykład w roku 2007, kiedy to tak naprawdę ceny za nieruchomości były zdecydowanie rekordowe.

Zdjęcie pochodzi ze strony ustaszka.cba.pl

Zdjęcie pochodzi ze strony ustaszka.cba.pl


 

Centrum Polski nadal najtańsze na rynku nieruchomości

Od wielu lat centrum Polski, a szczególnie Łódź, należy do obszarów, w których za metr kwadratowy płaci się zdecydowanie najmniej. Do tej grupy zaliczają się także Katowice oraz Zielona Góra. Statystycznie mieszkanie w tych miastach kosztuje bardzo niewiele ponad 3 tysiące złotych za jeden metr kwadratowy. Wszystkie te kwoty są naprawdę realne i jeśli ktoś interesuje się średnimi poziomami cen, jakie są nam przedstawiane, to na pewno doskonale zauważył, że różnica jest wręcz kolosalna i to właśnie na korzyść osób kupujących teraz mieszkanie.

 
Zdjęcie pochodzi ze strony ustaszka.cba.pl

Dodaj komentarz