Studenci nie chcą już stancji

Wrzesień zawsze był bardzo gorącym miesiącem jeśli chodzi o rynek wynajmu nieruchomości w naszym kraju i ta sytuacja oczywiście się nie zmienia. Już widać ogromne ruchy, które wywołane są głównie przez studentów zaczynających nowy rok akademicki już za 2 tygodnie. Podróżowanie po kraju za studiami jest obecnie czymś normalnym i dlatego tak wielu studentów jest chętnych na wynajmowanie mieszkania. Liczba miejsc w akademikach jest ograniczona, a ceny potrafią być tam często na tyle wysokie, że niewiele więcej trzeba dołożyć do wynajęcia mieszkania o dużo lepszym standardzie. Do tej pory studenci bardzo chętnie wynajmowali stancje, a więc jeden pokój u właściciela całego mieszkania. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, ale coraz mniej popularne.

Stancja dla studenta pierwszego roku

Jak wynika z ostatnich badań na rynku nieruchomości stancje cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem i wyraźnie przechodzą już do lamusa. Takim wynajmem nieruchomości interesują się teraz głównie studenci dopiero zaczynający swoją edukację. Wybierają tanie rozwiązanie, gdyż dopiero zaczynają swoje życie w nowym mieście i nie mają jeszcze pracy, a do tego nie mają pewności, czy uda im się utrzymać na uczelni. Wiele ofert nieruchomości na wynajem polega nawet na tym, że w domu jest kilka pokoi, z których każdy wynajmowany jest osobno jednej osobie, a grupa korzysta z wspólnej kuchni i łazienki. Na II roku studenci poszukują jednak już normalnych mieszkań na wynajem dobierając się w grupy ze znajomymi z uczelni.

Coraz wyższe wymagania

Symboliczny koniec ery popularności stancji to jednak nie jedyna zmiana na rynku wynajmowanych nieruchomości, jaką dzisiaj obserwujemy. Okazuje się bowiem, że studenci mają także coraz większe wymagania jeśli chodzi o wyposażenie mieszkania. Kiedyś mieszkanie studenta kajarzyło nam się z lokalem bez większych wygód i prawie pustym. Dzisiaj obecność sprzętów RTV oraz AGD, jak i porządnego umeblowania, jest bardzo istotna, co wymusza na właścicielach nieruchomości remonty i po prostu zainwestowanie w swoje mieszkanie.

Dodaj komentarz