Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od otrzymania spadku nie zawsze opodatkowana

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, która niedawno ujrzała światło dzienne, daje ogromną nadzieję wszystkim tym osobom, które posiadają nieruchomości jako wspólny majątek małżeński. Chodzi tutaj oczywiście o kwestie zapłacenia podatku w przypadku sprzedaży takiej nieruchomości. Jeśli jeden z małżonków umiera to drugi oczywiście przejmuje w spadku całą nieruchomość. Interpretacja przepisów prawa sprawiała jednak, że jeśli żyjący małżonek chciał sprzedać taką nieruchomość przed upływem 5 lat od chwili otrzymaniu aktu notarialnego o własności, to musiał zapłacić wysoki podatek dochodowy w postaci 19% od ceny sprzedaży. Sytuacja nie dotyczyła jedynie tych osób, które pieniądze ze sprzedaży przeznaczyły na zakup innej nieruchomości, z przeznaczeniem mieszkalnym, ale oczywiście dla siebie.

Wspólność małżeńska nie oznacza osobnych udziałów nieruchomości

Do tej pory Urząd Skarbowy był bezwzględny jeśli chodzi o ściąganie takiego podatku. Jeśli spadkobierca nieruchomości po zmarłym współmałżonku sprzedawał nieruchomość, i nie płacił podatku dobrowolnie, to był wzywany do jego zapłaty. Naczelny Sąd Administracyjny postanowił jednak ukrócić te praktyki. W wyjaśnieniu czytamy bowiem, że w przypadku nieruchomości wspólnych małżeństw nie ma mowy o jakichkolwiek udziałach. Jest to współwłasność bez udziałowa, co oznacza, że każdy z małżonku może w każdej chwili dysponować całą nieruchomością, a nie tylko jej połową. Śmierć jednego z takich właścicieli nie wiąże się z przejęciem drugiej połowy nieruchomości, która i tak należała do każdego z współmałżonków. W związku z tym nie mogą mieć zastosowania przepisy o opodatkowaniu sprzedaży takiej nieruchomości.

Zwrot nie będzie należał się każdemu

W związku z takim postanowieniem pojawiła się więc możliwość odzyskania zapłaconego wcześniej podatku, za sprzedaną kiedyś nieruchomość. Niestety jednak raczej zwrotu nie będą mogły otrzymać te osoby, które zostały wyzwane do zapłaty podatku decyzją Urzędy Skarbowego. O zwroty mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które wpłaciły podatek dobrowolnie.

Dodaj komentarz