Sposoby na obniżenie wkładu własnego przy kupowaniu nieruchomości na kredyt

Wzięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania jest w dzisiejszych czasach niestety mocno utrudnione, szczególnie dla osób młodszych, które najczęściej nie posiadają zbyt imponującego majątku. Problemem jest tutaj wkład własny do kredytu, który wynosi aktualnie aż 20% wartości nieruchomości, a więc kredytowanie może dotyczyć maksymalnie 80% wartości nieruchomości. Naturalnie można obniżyć wkład własny o kilka, nawet o 10, procent, ale wymaga do dokupienia różnorodnych ubezpieczeń, które w dłużej perspektywie mogą oznaczać ogólne podniesienie wartości kredytu nawet o kilkanaście procent. Istnieją jednak inne sposoby na obniżenie wkładu własnego.

Obligacje Skarbowe

Wiele banków akceptuje do wkładu własnego dla kredytu Obligacje Skarbowe. To ciekawa opcja dla wszystkich, które kiedyś w obligacje zainwestowały. Ich sprzedaż normalnie wiązałaby się z różnymi prowizjami do zapłaty, a tak bank może zaliczyć je na poczet wkładu własnego mając zabezpieczenie finansowe.

III filar emerytalny

Ciekawostką jest to, że banki chętnie przyjmują jako zabezpieczenie także środki gromadzone na IKE, a więc na III filarze emerytalnym. Mogą to być naprawdę spore pieniądze, które potrafią bardzo wyraźnie obniżyć wartość wkładu własnego i zwiększyć naszą zdolność kredytową, a i jednocześnie ułatwić nam w ogóle starania o własne mieszkanie.

Umowa z bankiem przed sprzedażą mieszkania

Problem mogą mieć także osoby, które posiadają własne mieszkanie, ale będą je sprzedawać i przeznaczać pieniądze ze sprzedaży na poczet zakupu innego mieszkania, najczęściej droższego. Tutaj bank także może pomóc. Wystarczy spisać z bankiem przedwstępną umowę sprzedaży swojego dotychczasowego mieszkania. Bank dostaje zabezpieczenie, przy którym możemy liczyć nawet na 100% kredytu dla nowego mieszkania.

Zaliczenie zakupu działki

Dobrą informacją dla osób planujących budowę domu jest fakt, że wiele banków zalicza do wkładu własnego cenę zakupionej przez nas wcześniej działki. Wartość ziemi jest wysoka i dzięki takiemu rozwiązaniu także możemy liczyć nawet na całkowite zwolnienie z wkładu własnego.

Dodaj komentarz