Skończyły się pieniądze dla MdM

O zbyt małych środkach na dofinansowanie zakupu mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mówiło się już od naprawdę dawna. Eksperci z rynku nieruchomości wspólnie zgadzali się z tym, że rząd nie wziął pod uwagę bardzo dobrego trendu na rynku nieruchomości, ani też tego, że zwiększył się minimalny wkład własny do kredytu hipotecznego. W roku 2015 środków ledwo starczyło na cały rok, a popyt na mieszkania rósł z miesiąca na miesiąc. Rząd nie wziął tego pod uwagę i na rok 2016 pula środków dla MdM jest taka sama jak w roku 2015. Początkowo mówiło się, że pieniądze dla programu mogą się skończyć nawet już w maju 2016 roku. Okazuje się, że popyt był większy niż ktokolwiek się spodziewał. 15 marca 2016 roku Bank Gospodarska Krajowego opublikował bowiem informację o tym, że pieniądze dla MdM na rok 2016 się skończyły i więcej wniosków nie będzie przyjmowanych. Odpowiednio do tego zareagowały oczywiście banki, które nie przyjmą już od nas wniosków na dofinansowanie do kredytu.

MdM pokrywa wyższy wkład własny

Nie trudno było się spodziewać tego, że w tym roku zainteresowanie programem MdM będzie bardzo duże. To nie tylko fakt, że teraz z dofinansowania mogą korzystać też osoby kupujące mieszkania z rynku wtórnego. Okazuje się bowiem, że dofinansowanie w pełni pokrywa kwotę minimalnego wkładu własnego do kredytu, która zwiększyła się z 10 do 15%. W efekcie zainteresowanie programem jest dzisiaj naprawdę bardzo duże, ale niestety osoby planujące kupić mieszkanie w tym roku z dofinansowaniem nie mają już co liczyć na pieniądze.

Co dalej?

W takiej sytuacji osoby mające w planach zakup mieszkania z dofinansowaniem MdM muszą niestety uzbroić się w cierpliwość. Banki nie przyjmują już wniosków na ten rok, ale nie oznacza to, że nie można wnioskować na dofinansowanie w roku 2017. Można to robić już dzisiaj, choć oczywiście wiąże się to z wielomiesięcznym czekaniem na nowe mieszkanie. Jest to jednak dobry pomysł na zakup mieszkania, które dopiero jest budowane, a koniec inwestycji planowany jest na przyszły rok. Takie mieszkania potrafią być sporo tańsze.

Dodaj komentarz