Rząd wesprze młode rodziny. „Mieszkanie dla młodych” od początku przyszłego roku

W rządzie powstał nowy program dopłat „Mieszkanie dla młodych” z którego będą mogli skorzystać młodzi kupujący nowe mieszkanie lub dom. Również w przypadku budowy będzie można odzyskać część wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych. Niestety nie dotyczy to mieszkań i domów znajdujących się na rynku wtórnym.

młodzi Polacy

flickr.com | flamingoo

Ile dopłaty można uzyskać?

Zgodnie z projektem o dopłatę mogą już się starać rodziny bezdzietne oraz single, mogą oni uzyskać dopłatę w wysokości 10 procent ceny mieszkania kupionego na kredyt. Natomiast jeśli rodzina lub osoba samotna ma dziecko to dopłata wzrośnie do 15 procent. Dodatkowe 5-procent dopłaty otrzyma rodzina, w której w przeciągu pięciu lat od kupna mieszkania na kredyt pojawi się na świecie trzecie bądź kolejne dziecko. Niestety dopłatą objętę są mieszkania do powierzchni 75 metrów kwadratowych. Natomiast z pomocy państwa mogą również skorzystać osoby które kupują bądź budują dom.

Osoby samotne i gospodarstwa domowe z jednym lub dwójką dzieci mogą dostać dopłatę do domu którego powierzchnia nie przekracza 100 m kwadratowych. Jednakże tak samo jak w przypadku mieszkań dopłata obejmowała by 50 m kwadratowych domu. Natomiast rodziny z co najmniej trójką dzieci mogą otrzymać dotację na mieszkanie bądź dom o 10 metrów kwadratowych większy.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Co prawda nowa ustawa ma zlikwidować od 2014 roku zwrot części podatku VAT to przez jeszcze pięć lat będzie ona obowiązywać dla osób budujących domy w tak zwanym systemie gospodarczym.

Dotychczas było to opłacalne ponieważ fiskus oddawała różnice VAT pomiędzy stawką 23% a 8%, jedynie za materiały które po 1 maja zostały obłożone wyższa stawką VAT. Dotyczy to przede wszystkim cegieł, dachówek, cementu, wapna, płytek ceramicznych, okien, drzwi i innych wymienionych na stronie resortu budownictwa. Natomiast na pewno nie obejmuje gwoździ, wkrętów, kołków rozporowych, farb i lakierów. Ci którzy planują odzyskać VAT w tym roku muszą rozpocząć budowę, a do końca roku otrzymać fakturę na powyższe materiały. Zwrot podatku mogą uzyskać tylko osoby które spełnią wszystkie wymagania programu „Mieszkanie dla młodych”.

Dodaj komentarz