Rynny po zimie. Jak o nie zadbać?

Kolejna zima niedługo minie i po raz kolejny właściciele domków jednorodzinnych będą musieli zmierzyć się z uszkodzeniami, które pora ta spowodowała. Pomijając jednak stan dachu sensu stricte, warto spojrzeć również na rynny, tym bardziej że śnieg lub długie mrozy mogły je poważnie uszkodzić, a gałązki zdmuchiwane przez wiatr mogły je zatkać.

 

Naprawić czy wymieniać

Decyzja o tym, czy rynnę naprawiać, czy od razu wymienić całą instalację, zależy jednak od tego, ile ma nasza nieruchomość. Jeśli korzystamy bowiem z rozwiązań kilkuletnich, czasem trzeba będzie się pogodzić z koniecznością wymiany kilku fragmentów rynny bądź jej całej, szczególnie że źle udrożnione lub przeciekające wpłyną negatywnie na widok domu oraz zmniejszą stopień jego trwałości. Po wtóre – rynny pełnią również rolę estetyczną, toteż nie tylko powodowane przez nie zawilgocenia lub zacieki stanowią problem, ale także niewspółgranie kolorystyczne przez zardzewienie.

Autorem zdjęcia jest Tomasz Sienicki z serwisu commons.wikimedia.org

Autorem zdjęcia jest Tomasz Sienicki z serwisu commons.wikimedia.org


 

Montaż podstawą systemu rynien

To, co najważniejsze w przypadku rynien, to prawidłowy ich montaż, dlatego niedopuszczalnym jest cięcie blachy szlifierkami kątowymi, bo ma to zły wpływ na ich jakość. Jeżeli już więc postawiliśmy na samodzielną obróbkę rynien, używajmy odpowiedniego wyposażenia, czyli na przykład nożyc ręcznych. Niektórzy amatorzy takich prac myślą też, że wystarczy jedynie obciąć wadliwe fragmenty, ale to nie koniec, gdyż kwestia montażu jest tu równie istotna. Zresztą, samodzielnie popełniony błąd może skutkować nie tylko w dodatkowe koszty czy obniżoną trwałość całego systemu, ale także w utratę gwarancji.

Wszystkich tych kłopotów i niejasności można uniknąć poprzez współpracę z fachowcami, którzy samodzielnie dokonają remontu lub całkowitej wymiany systemu rynien. Niemniej, jest to oczywiście wydatek – często niemały – który i tak nie daje stuprocentowej gwarancji na powodzenie prac, tym bardziej w dobie tak dużej ilości firm nie do końca obeznanych w temacie. Tak czy owak, w mieszkanie trzeba inwestować, toteż uwzględnienie takowych wydatków musi mieć miejsce.

 
Autorem zdjęcia jest Tomasz Sienicki z serwisu commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz