Rynek nieruchomości luksusowych powoli rośnie w Polsce

Choć wzrosty na rynku nieruchomości luksusowych w Polsce nie są jakieś bardzo spektakularne, to jednak ewidentnie już od paru lat każdego roku warto transakcji dokonywanych na tym rynku Polsce się zwiększa. W zeszły roku wartość tych transakcji przekroczyła 500 milionów złotych. Mowa tutaj jednak tylko o nieruchomościach deweloperskich, czyli nowych. Bardzo możliwe, że rynek nieruchomości wtórnych w tym sektorze jest 2-3 razy większy, a więc i warto transakcji wielokrotnie zwiększona.

Najdroższa transakcja w historii

Mówiąc o polskim rynku nieruchomości luksusowych nie można nie wspomnieć o najwyższej transakcji, jaka to miała miejsce w zeszłym roku. Na warszawskim Śródmieściu został bowiem zakupiony lokal, za który nowy właściciel zapłacił 1.6 miliona złotych. Lokal ten ma wielkość zaledwie 38 mkw. Jeśli przeliczymy to na jeden metr to wychodzi nam niebagatelna suma 46 tysięcy złotych za każdy metr kwadratowy. To pieniądze, za które w zasadzie moglibyśmy kupić całe mieszkanie o wielkości 60mkw w Siemianowicach Śląskich. To tam bowiem z kolei w roku 2015 doszło do najtańszej trakcji na rynku nieruchomości. Prawda jednak jest taka, że obecnie ponad 60% wszystkich transakcji na rynku lokali luksusowych opiewa na kwoty pomiędzy pół miliona, a milionem złotych. Rośnie zainteresowanie, a deweloperzy coraz częściej stawiają właśnie na zakup bardzo atrakcyjnych działek, na których stawiają luksusowe apartamenty. Najwięcej tego typu transakcji zawieranych jest oczywiście na terenie Warszawy.

Coraz zamożniejsze społeczeństwo

Te dane z rynku nieruchomości wyraźnie pokazują, że nasze społeczeństwo zaczyna się bogacić. Mamy nie tylko coraz więcej bogatych przedsiębiorców, ale także pracowników na wysokich stanowiskach w firmach, którzy zarabiają niebagatelne pieniądze. W Polsce rynek nieruchomości luksusowych, choć wydaje się być spektakularny, nie ma jeszcze aż tak dużego wpływu na ogólną kondycję tego rynku. Wyraźnie widać jednak trend do przodu, który może się utrzymać w Polsce przez wiele kolejnych lat.

Dodaj komentarz