Ruszył Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Dokładnie 18 lutego wystartował zupełnie nowy program pomocy osobom spłacającym kredyty hipoteczne, który to został nazwany Funduszem Wsparcia Kredytobiorców. Fundusz jest w pełni zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i jest on tak naprawdę pomysłem jeszcze poprzedniego rządu, który chciał w tym sposób zaoferować pomoc wszystkim tym osobom, które mają problem ze spłatą swoich kredytów hipotecznych. Sama idea pomocy jest bardzo dobra, gdyż przede wszystkim nie dzieli ludzi na tych spłacających kredyty w złotówkach i tych, którzy mają je we frankach szwajcarskich. Z pomocy może skorzystać każdy posiadający kredyt hipoteczny, które spełnia określone warunki. Na czym polega jednak sama pomoc?

Wakacje od kredytu hipotecznego

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to przede wszystkim możliwość uzyskania tzw. wakacji od kredytu i to nawet na okres 18 miesięcy. W tym czasie to fundusz będzie wypłacał nasze zobowiązania, które jednak nie mogą być wyższe niż 1500zł miesięcznie. Warto pamiętać tutaj o tym, że nie jest to pomoc bezinteresowna. Osoba korzystająca ze wsparcia dostaje czas na wyjście z trudnej sytuacji finansowanej i ma na to maksymalnie 18 miesięcy. Po zakończeniu pomocy są dwa lata karencji, a następnie mamy 8 kolejnych lat na to, aby oddać pieniądze pozyskane z funduszu. Czas jest tutaj ważny, gdyż w efekcie zobowiązania miesięczne mogą wynosić nawet poniżej 200zł, co jest bardzo atrakcyjne.

Dla kogo wsparcie?

Niestety sam Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma dość mocno wyśrubowane zasady związane z tym komu taka pomoc się należy. Mamy tak naprawdę 3 osobne kryteria. Po pierwsze z wakacji od kredytu hipotecznego będą mogły skorzystać wszystkie osoby tracące prace, otrzymując tym samym 1.5 roku na znalezienie nowej i unormowanie swojej sytuacji. Druga opcja jest wyraźnie dla osób z kredytami we frankach. Mogą z niej skorzystać osoby, których rata kredytu to ponad 60% dochodu całej rodziny, i tyczy się to głównie kredytów we frankach, gdzie taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna. Z pomocy mogą skorzystać także osoby osiągające na tyle niskie dochody, że mają prawo do zasiłków socjalnych. To kryterium jest dość dziwne, gdyż zazwyczaj takim ludziom bank i tak nie udzieli kredytu.

Dodaj komentarz