Rusza projekt termomodernizacji budynków na Litwie. Duża szansa dla polskich przedsiębiorców

W tym roku rząd na Litwie planuje uruchomić projekt ocieplania budynków w kraju. Obecnie poszukiwani są przedsiębiorcy, którzy podejmą się tego zadania. Jest to niewątpliwie duża okazja dla firm z Polski.

plac budowy

flickr.com | identity chris is

Poszukiwane doświadczone firmy

Pierwszy sekretarz ambasady polskiej w Wilnie Piotr K. Hajducki informuje, że na Litwie jest ponad tysiące budynków do ocieplania. Natomiast najbardziej poszukiwane są firmy budowlane, które mają doświadczenie w wykonywaniu takich prac również zimą. Dlatego też jest to duża szansa dla Polskich firm, które mają takie doświadczenie.

Polscy inwestorzy cenieni na Litwie

Jak podkreśla pierwszy sekretarz ambasady polskiej w Wilnie bardzo wysoko ceni się na Litwie polskich inwestorów. Zaangażowanie rodzimych firm na litewskim rynku wynosi 5,5 mld litów czyli jest to około 6,7 mld złotych. Polskim firmom daje to drugie miejsce na tym rynku pomiędzy przedsiębiorcami ze Szwecji i Niemiec. Natomiast spółka córka Orlenu to największy płatnik podatków na Litwie.

Wzrost eksportu towarów

Wciągu ostatnich trzech lat do naszego wschodniego sąsiada odnotowano wzrost o 60 procent wskaźnika eksportowego. Tylko w zeszłym roku na ten rynek wysłano towary o wartości 2,2 mld euro czyli ponad 9 mld złotych. Tylko w pierwszym półroczu tego roku wyeksportowano już pięć razy więcej niż do Kazachstanu, trzy razy więcej niż do Kanady i dużo więcej od tego co wysłano na Ukrainę.

Konkursy zachęcają Polskich przedsiębiorców

Ponieważ projekt termomodernizacji to duża szansa dla Polskich firm, przedstawiciele nadzorowanego przez resort gospodarki Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji promują tą inicjatywę aby zachęcić firmy do zainteresowania się Litwą. Dlatego też zorganizowano konkurs Polish Business Awards 2013 do którego można nominować Polskie firmy ale tylko do końca bieżącego miesiąca. Ma on na celu stymulowanie współpracy polskimi oraz litewskim przedsiębiorstwami.

Dodaj komentarz