Rodzi się nowy trend na większe mieszkania?

Na rynku nowych nieruchomości jeszcze w pierwszej połowie tego roku panował zdecydowanie trend na mieszkania nieco większe. W samej tylko Warszawie ponad połowa kupowanych mieszkań miała powierzchnię od 39 do 59 mkw. Duży udział w rynku miały także kawalerki, tak zwane studia, które w dużej mierze kupowane były z późniejszym zamiarem wynajmowania. Dzisiaj ewidentnie trend ten zaczyna się odwracać. Ludzie coraz chętnie kupują mieszkania o powierzchni powyżej 60 mkw, a rośnie drastycznie nawet sprzedaż tych powyżej 90 mkw. Co powoduje takie trendy?

Dobre warunki rynkowe

Na zmianę trendu dotyczącego wielkości mieszkania wpływa naprawdę wiele czynników, ale możemy pośród nich wymienić kilka tych najważniejszych. Po pierwsze trend pojawił się krótko po zmianie programu dofinansowania mieszkań. Teraz można dostać nawet 30% wartości mieszkania z tego dofinansowania, a już w przyszłym roku ma zwiększyć się wkład własny do kredytu hipotecznego, a więc ludzie zaczynają kupować trochę na wyrost. Mało tego, deweloperzy w ostatnim czasie mają mnóstwo ciekawych promocji. W samej Warszawie można kupić mieszkanie na jednym z luksusowych osiedli, gdzie deweloper zastosował ogromny rabat, do tego podjął się wykończenia mieszkań i jeszcze zaoferował rok zwolnienia z podatku od części wspólnej. Nie ma co się dziwić, że deweloper nie musiał w takim wypadku długo czekać na wyprzedanie wszystkich posiadanych lokali.

Chcemy żyć coraz wygodniej

Polacy jednak coraz bardziej zapatrują się na naszych zachodnich sąsiadów i po prostu chcą żyć wygodniej. W przypadku wielu zachodnich krajów UE przeciętnie na obywatela przypada ponad dwukrotnie większa powierzchnia mieszkania niż w Polsce. U nas trend na duże mieszkania rodzi się właśnie teraz, a sprzyjają temu atrakcyjne warunki finansowania nieruchomości. Dzisiaj sprzedaż kawalerek szacuje się już tylko na poziomie około 10%. Koniec każdego roku to ogromne ożywienie na rynku nieruchomości, ale tym razem ożywienie to jest wyjątkowo duże.

Dodaj komentarz