Rentowność mieszkania na wynajem – ile można zarobić?

Nie od dzisiaj wiadomo, że w Polsce mamy naprawdę duży boom na kupowanie mieszkań tylko po to, aby później je wynajmować. Podyktowane jest to przede wszystkim niezwykle niskimi stopami procentowymi. Na lokatach zawierany na okres około 12 miesięcy naprawdę nie dostaniemy więcej niż 2% w skali roku. Oznacza to tyle, że lokata zarabia dla nas mniej niż wynosi inflacja, a więc pieniądze trzymane w banku nadal tracą na swojej wartości. Ile w takim razie można zarobić na wynajmie mieszkań, że ta chętnie Polacy dzisiaj właśnie w nieruchomościach lokują swoje pieniądze?

Największe możliwości w Gdańsku oraz w Warszawie

Ostatnie badania statystyczne pokazały, że pod kątem ewentualnych zysków z wynajmu mieszkania najlepiej prezentuje się obecnie Gdańsk oraz Warszawa. Tam, jeśli tylko będziemy mieli trochę szczęścia, możemy mieć roczny zwrot z naszej inwestycji na poziomie nawet 6%, a więc trzykrotnie więcej niż z najlepszych lokat dostępnych obecnie na rynku. W innych miastach nie jest jednak dużo gorzej. W Łodzi, Katowicach czy Wrocławiu można liczyć bowiem na zysk na poziomie od 5 do 5,5%, a więc wciąż o wiele więcej niż na lokatach. Najgorzej prezentują się obecnie takie miasta jak Kraków, Poznań czy Kielce, w których to zysk z wynajmu mieszkania przeciętnie tylko nieznacznie przekracza 4%, ale i tak dalej opłacalność jest o wiele większa niż przy lokatach bankowych.

Problemem jest kapitał

Największym problemem jest tutaj jednak niestety wysokość kapitału, jakim trzeba dysponować, szczególnie w sytuacji gdy chcemy kupić mieszkanie w tych miastach topowych, a więc właśnie w Gdańsku czy w Warszawie i to w atrakcyjnej lokalizacji. Pamiętać należy także o dokładnym zaplanowaniu zakupów. Wynajem będzie opłacalny tylko wtedy, gdy kupimy mieszkanie w miarę tanio, a później drogo je wynajmiemy. Nie bez znaczenia jest również sam czas oczekiwania. Jeśli na wynajęcie przyjdzie nam czekać długimi miesiącami to dalej tracimy pieniędzy, chociażby na utrzymanie takiej nieruchomości.

Dodaj komentarz