Przed odbiorem mieszkania od dewelopera warto skorzystać z usług inżyniera

Z pewnością moment odebrania kluczy do swojego nowego mieszkania od dewelopera jest wydarzeniem niezwykle ekscytującym i na pewno bardzo ważnym w naszym życiu. Stajemy się posiadaczami własnych czterech kątów, w których to możemy na przykład swobodnie zakładać własną rodzinę. Czar radości potrafi jednak szybko prysnąć jeśli krótko po odbiorze lokalu ujawniają się jego różnego rodzaju wady jak i niezgodności co do zapisów projektowych. Naturalnie nieruchomość podlega gwarancji, a deweloper powinien wadę usunąć na własny koszt, ale po odebraniu kluczy procedury mogą się ciągnąć bardzo długo. Warto sprawdzić to wszystko w momencie, gdy deweloper dopiero wyznacza nam termin odbioru kluczy, a mieszkanie jest już na wykończeniu.

Nie na własną rękę, czy z pomocą inżyniera?

Wiele osób decyduje się na robienie takich oględzin przed odbiorem na własną rękę, ale naprawdę nie jest to dobre rozwiązanie. Koszt usługi specjalisty, a więc inżyniera budownictwa w tym wypadku, jest niczym w porównaniu z kwotą jaką wydaliśmy na nasze nowe mieszkanie. Taka inwestycja w specjalistę będzie niezwykle opłacalna. Człowiek pracujący w tym zawodzie doskonale wie gdzie szukać wad, co trzeba sprawdzić i przede wszystkim wie jak się za to zabrać. W trakcie takich oględzin inżynier sprawdza nawet metraż i rozłożenie wszelkich pomieszczeń, a więc czy wszystko zgadza się z projektem. Do tego dochodzi ocena wszystkich instalacji w domu, ścian, tynków i innych elementów, które daje nam deweloper.

Wcześnie wykryta wada to szybka reklamacja

Dlaczego warto tak wnikliwie sprawdzić dewelopera przed odbiorem mieszkania? Z prostej przyczyny. Deweloper ma obowiązek usunąć wady mieszkania, a jeśli te zostaną zgłoszone przed terminem odbioru to zrobi on wszystko, aby swój błąd naprawić właśnie do tego dnia lub tylko nieznacznie wydłużyć czas odbioru jeśli fizycznie naprawa wymaga nieco większej ilości czasu. Zgłaszając wady po odbiorze na ich usunięcie z pewnością poczekamy o wiele dłużej.

Dodaj komentarz