Projekt Mieszkanie Plus zaczyna budzić kontrowersje

Odkąd polityka zaczęła wchodzić na polski rynek nieruchomości, poprzez projekt Mieszkanie Plus, zaczęło pojawiać się coraz więcej wątpliwości związanych z tym ogromnym przedsięwzięciem, jakie planują nasi rządzący. Już podczas kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość prezentowało ramowe założenia swojego programu tanich mieszkań dla uboższych ludzi, i wtedy kontrowersje dotyczyły przede wszystkim tego skąd wezwą się pieniądze na sfinansowanie mieszkań przy tak niskich stawkach najmu. Dzisiaj projekt idzie pełną parą, a kontrowersje dotyczą zupełnie innych kwestii, jakich?

Na programie Mieszkanie Plus mają stracić gminy i państwowe uczelnie

Na temat lansowanego przez rząd programu mieszkaniowego wypowiedziało się ostatnio Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Jego przedstawiciele wyrazili swoje zaniepokojenie związane z tym właśnie projektem. Według stowarzyszenia nie do końca jasna jest procedura związana z przekazywaniem ziemi, należącej do Skarbu Państwa, na poczet inwestycji mieszkaniowych. Pojawiają się obawy, że na przykład państwowym uczelniom zostaną odebrane ziemie, które do tej pory uczelnie wynajmowały komercyjnie i miały dodatkowe zyski z tego tytułu. Problem może dotyczyć także całych gmin, szczególnie tych mniejszych i biedniejszych, gdzie wpływy z wynajmu państwowej ziemi potrafią być niebagatelne, a ich odebranie tylko pogorszy sytuację finansową. Obawy są efektem braku konkretnych informacji związanych z tym jakie ziemie będą wykorzystane oraz na jakich warunkach się to odbędzie.

Zmiana przepisów związanych z hipoteką

Jak doskonale już wiadomo, osoby wynajmujące mieszkania z tego programu będą miały prawo, po określonym czasie, za niewielkie pieniądze wykupić te nieruchomości na własność. Aby było to możliwe pojawiła się propozycja zmiany w ustawie o hipotekach, a konkretniej dopisanie do niej jednego zdania, które mówi o wykreśleniu z księgi tej hipoteki, dla której pojawiło się roszczenie o przeniesieniu własności. Według Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego wpis w ustawie jest bardzo niejasny i wbrew pozorom może on utrudniać wiele czynności związanych z hipoteką.

Dodaj komentarz