Program rządowy „Mieszkanie dla Młodych” wymaga poważnych zmian

W naszym kraju każdego roku pojawia się wiele przepisów oraz pomysłów, które szybko okazują się niewypałem. Program dofinansowania do nieruchomości, który nosi nazwę „Mieszkanie dla Młodych” funkcjonuje na rynku już od wielu lat. W tym roku doczekał się jednak swojej nowelizacji i jak się dzisiaj okazuje w ten sposób projektowi podcięto nogi i nikt nie chce z niego korzystać. Do tej pory program cieszył się dużą popularnością, ale na koniec sierpnia 2014 roku dane pokazują, że na ten rok wykorzystano zaledwie niecałe 30% środków, które zostały przeznaczone. Oznacza to niską popularność, która spada z miesiąca na miesiąc. Sierpień był właśnie najgorszym miesiącem pod względem ilości złożonych wniosków o dofinansowanie, ale tendencja jest nadal spadkowa.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedii

Wnioski o dofinansowanie do mieszkania na kwotę 231,7 miliona złotych

Wnioski o dofinansowanie z programu „Mieszkanie dla Młodych” można składać z myślą o przyszłości. Możemy więc na przykład w tym roku starać się o dofinansowanie mieszkania, które będziemy chcieli kupić w roku 2016. W efekcie niecałe 30% środków zostało już przydzielone na rok 2014, 7% na rok 2015, a zaledwie trochę ponad pół procent na rok 2016. Tak niskie zainteresowanie programem wynika z błędnej nowelizacji przepisów pod względem kryteriów jakie musi spełnić kupowane mieszkanie, aby w ogóle z dofinansowania można było skorzystać. W efekcie duże zainteresowanie programem jest tylko w Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu. Tam ilość mieszkań jest na tyle duża, że znalezienie tego odpowiedniego nie stanowi problemu.

W wielu miastach Polski ciężko znaleźć mieszkania spełniające kryteria

Aby móc skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” należy kupić mieszkanie, które spełnia odpowiednie warunki, chodzi tutaj głównie o jego cenę. Ta jest ustalana indywidualnie dla każdego województwa. W efekcie w wielu dużych miastach znalezienie mieszkania, które może być dofinansowane z programu graniczy dosłownie z cudem. Rząd już rozpoczął prace na nowelizacją ustawy o zasadach przydzielania tego dofinansowania. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie znów będą mogli swobodnie kupować swoje wymarzone cztery kąty.

Dodaj komentarz