Prawie 1000 biurowców od 1989 r. Raport CBRE

Wielu z nas pamięta pierwsze warszawskie biurowce, stawiane po upadku komunizmu w Polsce. Były różne, lepsze, gorsze, ale żaden nie dorównał LIM Center – pierwszemu nowoczesnemu obiektowi tego typu, postawionemu w 1989 r. i rozpoczynającemu nową erę polskiego sektora biurowego. Od tego czasu postawiono w Polsce prawie 1000 (a dokładnie 951) biurowców, których całkowita powierzchnia wynosi ponad 7 000 000 mkw. – donosi najnowszy raport CBRE.

Zdjecie pochodzi ze strony Freeimages.com

 

Warszawa kolebką powierzchni biurowych

Prym w powierzchni biurowej wiedzie stolica. Przez te 25 lat wybudowano tam 430 obiektów, które zajmują ponad 4 000 000 metrów kwadratowych. Oczywiście nie wszystkie zeń stoją na tym samym poziomie, a wręcz przeciwnie. Standard jest różny, funkcjonalność również, ale żadne nie schodzą do poziomu biurowców z lat sześćdziesiątych, takich jak na przykład Universal.

Dynamiczny rozwój od 2000 r.

Największy rozkwit przypada na 2000 – 2010 r. To wtedy powstały najlepsze nieruchomości biurowe w Warszawie i w okolicach. To wtedy też oddano do użytku prawie 2 000 000 metry kwadratowych biurowców w stolicy, tym przede wszystkim Warsaw Trade Tower (najwyższy biurowiec w Warszawie – przyp.) czy Rondo 1 (najdroższy biurowiec w naszym kraju – przyp.). Oczywiście wraz z powyższymi zmianami, dostrzegalne były również zmiany na warszawskim oraz polskim rynku nieruchomości. Bezpośrednio po komunizmie podaż była równa popytowi, następnie u schyłku lat dziewięćdziesiątych ta pierwsza wzrastała i tendencja ta zachowywała się właściwie do dziś. Nie bez znaczenia były również dwa kryzysy finansowe, tj. kryzys w 1999 – 2001 r. oraz kryzys w 2009 – 2011 r.
Jakie są prognozy? CBRE zapowiada dalszy rozkwit budynków biurowych, co ma potwierdzić oddanie ponad 600 000 metrów kwadratowych powierzchni tego typu w samej Warszawie na przestrzeni najbliższych trzech lat. W innych miastach – ze szczególnym naciskiem na największe miasta w Polsce – tendencja ta ma się oczywiście zachować, zatem każdy z nas będzie miał z czego korzystać, jeżeli chodzi o wynajem biura.

Dodaj komentarz