Prawdopodobnie wzrośnie zainteresowanie wynajmem mieszkań

Rok 2015, według wielu ekspertów, może przynieść sporą stagnację na rynku sprzedaży nieruchomości, a w szczególności mieszkań. Na pewno bardzo mocno wpłynie na to bowiem decyzja banków dotycząca zmiany wysokości wkładu własnego przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Do końca zeszłego roku było to 5% wartości mieszkania. Teraz przyszły kredytobiorca musi mieć w gotówce 10% tej wartości, a do 2017 roku wysokość wkładu własnego wzrośnie aż do 20%. To ogromny cios dla młodych ludzi, którzy teraz latami nie będą mogli sobie pozwolić na zakup mieszkania bo przecież z czego zaoszczędzić tak duże pieniądze? Kupując niewielkie mieszkanie za 150 tysięcy złotych, a ciężko takie znaleźć, już na start trzeba do banku wpłacić 15 tysięcy złotych.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedia

Frankowicze to psychologiczna bariera

Choć same problemy osób spłacających swoje kredyty hipoteczne w frankach nie wpływają specjalnie na dostępność kredytów w złotówkach to jednak pod względem psychologicznym mają ogromne znaczenie. Ludzie widząc gehennę przeżywaną przez zadłużonych we frankach zaczynają się obawiać, czy branie kredytu na mieszkanie jest w ogóle bezpieczne. W efekcie prawdopodobnie już wkrótce wzrośnie zainteresowanie wynajmem mieszkań. Jak pokazują ostatnie statystyki już widać wzrost zainteresowania wynajmem i to w szczególności w „wielkiej płycie”. Stare bloki wracają do łask i są poszukiwane przez wynajmujących z racji tego, że dużą przestrzeń można wynająć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Współczesne budownictwo to moda na małe mieszkania za duże pieniądze, które nie każdemu się podobają.

Dobry moment na inwestowanie

Takie prognozy oznaczają jednocześnie, że może być to dobry moment na inwestowanie swoich pieniędzy. Jak na razie mieszkania są jeszcze stosunkowo tanie, a kupując je teraz można liczyć na to, że dość szybko uda nam się znaleźć kogoś kto je wynajmie. Warto obserwować aktualne trendy na rynku nieruchomości i odpowiednio się do nich stosowań. Rynek wynajmu w Polsce może być w najbliższych latach naprawdę dochodowy, szczególnie w starym budownictwie.

Dodaj komentarz