Prawa wspólnoty dotyczące garaży w obrębie nieruchomości należącej do wspólnoty

Dość ciekawa kwestia związana z nieruchomościami znalazła ostatnio się w sądzie. Jak doskonale wszystkim wiadomo dzisiaj bardzo często nowe nieruchomości budowane są od razu z garażami. Zazwyczaj wygląda to tak, że garaże znajdują się w podziemiach takiej nieruchomości i teoretycznie wydawać by się mogło, że miejsca garażowe powinny należeć do samych mieszkańców takiej wspólnoty. Najczęściej jednak oczywiście za garaż trzeba dodatkowo płacić, jak za kolejną nieruchomość, a więc ponosić z tego tytułu czynsz. Jedna ze wspólnot mieszkaniowych stworzyła regulamin, który okazał się być sprzeczny z prawem.

Garaże tylko dla członków wspólnoty

W myśl nowo ustanowionego regulaminu wspólnota uznała, że garaże znajdujące się pod nieruchomością wspólnoty mogą być wynajmowane tylko i wyłącznie członkom tej wspólnoty. Chodziło tutaj o bezpieczeństwo mieszkańców. Według wspólnoty osoby z zewnątrz, które wykupią sobie miejsca garażowe, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców tej nieruchomości. Problem powstał z tego powodu, że kilka miejsc garażowych już wynajmowała zewnętrzna firma. Firma ta oczywiście na tym zarabiała, gdyż wynajmowała miejsca innym po wyższe cenie, oczywiście także osobom z poza tej wspólnoty mieszkaniowej. Nowy regulamin został zaskarżony do sądu.

Garaże nie są własnością wspólnoty

Sąd nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że działania wspólnoty są bezprawne. Garaże nie są częścią nieruchomości należącej do wspólnoty mieszkańców. Stanowi o tym chociażby fakt, że przestrzeń garażowa posiada odrębną księgę wieczystą i nie istnieje żaden przepis prawny, który zabraniałby komukolwiek korzystać z tych miejsc parkingowych. To bardzo ważna lekcja na przyszłość, gdyż faktycznie bardzo wiele współczesnych wspólnot mieszkaniowych uznaje podziemne miejsca parkingowe za własność, ale zgodnie z prawem tak nie jest. Wspólnota może co najwyżej wykupić sobie prawo do korzystania z całej powierzchni garażowej i tylko w takim przypadku może zabronić wynajmowania jej osobom z poza wspólnoty.

Dodaj komentarz