Pojawiają się problemy ze sprzedażą starych mieszkań

Od kilku dni notariusze zaczynają odrzucać wnioski związane z wystawieniem aktów na sprzedaż mieszkań położonych w starym budownictwie. Problem rozpoczął się tak naprawdę 11 września 2017 roku, kiedy to w życie weszły nowe przepisy dotyczące własności lokali. W myśl nowych przepisów ustanowienie odrębnej własności lokalu jest możliwe na podstawie miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli taki plan nie istnieje to brane są pod uwagę dane z archiwów, takie jak chociażby pozwolenie na budowę. Problemem niestety jest to, że w przypadku bardzo starego budownictwa wszelkiego rodzaju pozwolenia na budowę dawno już nie istnieją. Albo w przeszłości nie były wydawane albo budynki są na tyle stare, że nikt nie zajmował się w tamtych czasach archiwizacją dokumentów. Według notariuszy to bubel prawny, który utrudni sprzedaż mieszkania.

Akty notarialne mogą być w przyszłości podważane

Notariusze nie chcą wystawiać aktów o ustalenie odrębnej własności przede wszystkim z tego powodu, że obawiają się o to iż w przyszłości mogą one zostać podważone, właśnie z racji nowych przepisów z 11 września. Problemem jest tutaj nie tylko brak stosownych pozwoleń na budowę, w przypadku starego budownictwa, ale i rozbieżności związane z planem miejscowego zagospodarowania. Notariusze nie mają bowiem pojęcia czy należy brać pod uwagę takie plany z lat, w których budynek faktycznie powstawał, czy też przepisy dotyczą planów miejscowego zagospodarowania, które aktualnie obowiązują na terenie, gdzie budynek się znajduje.

Wcześniej brak dokumentacji nie był problemem

Nowy przepis komplikuje bardzo poważnie sprzedaż mieszkań w starym budownictwie. Do tej pory jeśli dokumentacja techniczna budynku nie istniała, to notariusze mogli brać pod uwagę zwykłe zaświadczenie, które wystawiane było podczas inwentaryzacji dokumentów w archiwach. Prawdopodobnie notariusze będą czekali teraz do pojawienia się wyroku Sądu Najwyższego, który będzie miał za zadanie rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz