Podatek katastralny do 2020 roku?

Jak bumerang w Polsce co jakiś czas wraca temat podatku katastralnego. Mówią o nim nie tylko obywatele, ale także rządzący na różnych stopniach władzy. Jako główny powód wprowadzenia tego podatku podaje się oczywiście ratowanie krajowego budżetu, ale władze silnym murem opiewają za tym, że podatek ten nareszcie unormuje sprawy ksiąg wieczystych w naszym kraju. To prawda, że Polska jest jedynym krajem w tej części świata, gdzie kwestia ksiąg wieczystych jest niesamowicie nieuporządkowana, ale czy to jedyna możliwość na naprawienie tego stanu rzeczy.

Zdjęcie pochodzi ze strony Flickr

Krajowa Polityka Miejska sugeruje podatek do 2020 roku

Właśnie taka data widnieje w ustaleniach Krajowej Polityki Miejskiej. Władze jednak bardzo ostrożnie podchodzą do tego tematu i nie ma co się dziwić. Podatek katastralny funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej, a jego wysokość jest naprawdę bardzo zróżnicowana, gdyż nie jest to unijny standard. W przypadku katastru różnica polega na tym, że właściciel nieruchomości nie płaci co roku podatku od gruntu na którym jest jego mieszkanie lub dom. Kataster to podatek od wartości nieruchomości. Na przykład w Niemczech płaci się 2% podatku co oznacza, że właściciel nieruchomości wartej 250 tysięcy złotych rocznie zapłaci aż 5 tysięcy złotych podatku. Dzisiaj nawet przy dużych nieruchomościach podatki nie przekraczają kilkuset złotych.

Kataster nie dla rozwijającej się gospodarki

Wielu ekspertów jest przekonanych, że podatek katastralny to zabójstwo dla dopiero rozwijającego się kraju. W państwie niskich emerytur i płac ludzie masowo musieliby zamieniać się na mniejsze mieszkania, gdyż zwyczajnie nie mieliby z czego zapłacić podatku. Dla przeciętnego obywatela wysokość tej opłaty mogłaby być równa nawet dwóm miesięcznym pensjom. Istnieje duże ryzyko pojawienia się poważnych niepokoi społecznych i powiększenia się emigracji. Mało tego, wprowadzenie podatku katastralnego dzisiaj to duże ryzyko zniszczenia naszego rynku nieruchomości, który jak na razie rozwija się naprawdę dobrze.

Dodaj komentarz