Pierwsze postanowienia UOKiK w sprawie kredytów we frankach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu bardzo skrupulatnie analizuje wszystkie zachowania banków związane z kredytami hipotecznymi, które kiedyś udzielane były we frankach szwajcarskich. Taka sytuacja ma miejsce od samego początku problemów z kursem franka, który to została uwolniony i zaczął szybować w górę. W efekcie wartość nieruchomości większości osób posiadających kredyty we frankach jest dzisiaj niższa niż wartość samego kredytu, różnice potrafią być niewyobrażalne i zdarzały się sytuacje, gdzie banki wymagały dodatkowego, nowego zabezpieczenia co jednak okazało się niezgodne z prawem. UOKiK wydał jednak właśnie pierwsze decyzje związane z nieprawidłową polityką banków, w tym wypadku chodzi o mBank oraz ING Bank Śląski.

Nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytu

Oba te banki narażały bowiem swoich klientów, kredytobiorców frankowych, na większe opłaty ratalne niż powinno mieć to miejsce. Zarówno ING jak i mBank nie uwzględniały bowiem w wyliczenia ujemnego oprocentowania kredytu przez co ich klienci musieli płacić dużo więcej niż powinni. ING Bank Śląski bardzo szybko się do tego ustosunkował. Już pojawiła się informacja, że bank zacznie brać pod uwagę ujemne oprocentowanie, przeliczy wszystkie raty kredytów, a do tego zwróci klientom pieniądze, które nadpłacili w okresie, gdy oprocentowanie to nie było brane pod uwagę. Bank zobowiązał się także do regularnego informowania swoich klientów o wszystkich sprawach związanych z tą zmianą.

mBank nadal nie uwzględnia ujemnego oprocentowania

Tym czasem mBank wciąż nie uwzględnia oprocentowania ujemnego i nie ustosunkował się do zaleceń UOKiK. Wyrok w tej sprawie ma zostać wkrótce opublikowanych na stronie UOKiK i od tej pory będzie on wiążący. mBank ma nie tylko zacząć brać pod uwagę ujemne oprocentowanie, ale dodatkowo także zwrócić klientom wszystkie pieniądze, które zostały od nich niesłusznie pobrane. Jeśli mBank tego nie zrobi to grozi mu kara ponad 6 milionów złotych.

Dodaj komentarz