Pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych przepadły

I stało się to co było nieuniknione i wynikało z kolejnego bubla prawnego, jakie każdego roku w ogromnych ilościach pojawiają się w naszym kraju. Początek nowego roku to czas na podsumowania tego starego, a w przypadku wykorzystania funduszy z programu Mieszkanie dla Młodych, jest naprawdę bardzo marnie. Jest to program dzięki któremu można dostać pewne dofinansowanie związane z zakupem swojego mieszkania, a jak sama nazwa wskazuje, skorzystać z niego mogą tylko osoby młode. Na program w 2014 roku przeznaczono 600 milionów złotych, ale ponad 300 milionów po prostu przepadło bezpowrotnie. Nie zostały wykorzystane, a zgodnie z ustawą środki te nie mogą wrócić do puli na kolejny rok, nie będą więc w ogóle rozdysponowane.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wiki


 

Zbyt niskie limity cenowe na mieszkania

Dlaczego zainteresowanie programem MdM było w 2014 roku tak niskie? W głównej mierze z powodu źle ustalonych limitów cenowych. W wielu dużych miastach przeciętnie mieszkania są dużo droższe niż określa to limit co sprawiło, że nie można było z nich korzystać. Na przykład w Warszawie normy dla tego programu spełniało tylko 11% mieszkań, a w Krakowie ledwie 7%. Najlepsza sytuacja była w Gdańsku oraz w Łodzi. W Łodzi czasem nawet 75% mieszkań spełniało te wymagania. Tuż za tymi miastami znalazł się Poznań. Sytuacja w skali całego kraju była jednak tak słaba, że wykorzystano zaledwie 210 milionów złotych na dofinansowania do zakupu mieszkań.
 

Mieszkania spółdzielcze i z rynku wtórnego

Młodzi ludzie bardzo narzekali także na to, że MdM wspiera działalność deweloperów. Aby skorzystać z tego dofinansowania trzeba bowiem kupić mieszkanie nowe. Za podobne pieniądze można kupić w niektórych miastach mieszkania o 2 razy większej powierzchni, ale z tynku wtórnego, jednak nie można skorzystać wtedy z pomocy finansowej. Nie wolno było także kupować mieszkań budowanych przez spółdzielnię, tylko przez dewelopera, co ponownie rzucało złe światło na ustawodawcę, który wyraźnie wspierał działalność deweloperów.

Dodaj komentarz