Ostatni kwartał na warszawskim rynku biurowym

Koniec pierwszego kwartału br. był dla warszawskiego rynku biurowego bardzo korzystny – donoszą najnowsze badania. Zasoby szeroko rozumianej powierzchni biurowej uległy nań zwiększeniu o ponad 85 000 mkw., pod użytek 10 obiektów, a ich skomercjalizowanie na końcówkę poprzedniego miesiąca określono na 60%.

 

Realizacje i plany

Na końcówkę marca przypadło też ponad 600 000 mkw. powierzchni biurowej, które były w trakcie realizacji, a z których prawie 300 000 mkw. ma zostać oddanych do użytku w przeciągu następnych trzech kwartałów. Dużym powodzeniem cieszą się niewątpliwie umowy najmu biur, które objęły w tym kwartale ponad 130 000 mkw., co jest wynikiem o wiele wyższym w stosunku do poprzedniego roku (chociaż niższym w stosunku do 2012 r.). Co ciekawe, ponad jedna trzecia owych umów to umowy renegocjowane.

Autorem zdjęcia jest użytkownik Friviere z serwisu commons.wikimedia.org

Autorem zdjęcia jest użytkownik Friviere z serwisu commons.wikimedia.org

 

Coraz więcej pustostanów

Na uwagę zasługuje również rosnąca ilość warszawskich pustostanów. Aż 13,6% wynajmowanych tam nieruchomości nie posiadają najemcy! Na domiar tego po raz pierwszy to centrum Warszawy wykazało się większą ilością tychże, aniżeli lokalizacje poza nim, co jest wynikiem dużej podaży i bardzo wolnym negocjowaniem warunków wynajmu poszczególnych obiektów.

 

Na koniec warto też wspomnieć o warszawskim rynku inwestycyjnym. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 r. zawarte transakcje sprzedaży zwiększyły się o 20%, dając przy tym rezultat pięciu o wartości dalece przekraczającej 400 000 000 mln EUR! Największym zainteresowaniem charakteryzowały się oczywiście obiekty biurowe, stanowiące niemal całość ubiegło kwartalnych transakcji. Rynek biurowy w stolicy tętni więc i brnie do przodu. Nie jest oczywiście idealnie, tym bardziej w zestawieniu powyższych wskaźników z 2012 r., który był o wiele lepszy, ale na pewno nie jest też tak źle, jak mawiają niektórzy eksperci. Sytuacja jest unormowana, a rokowania dla następnych kwartałów br. naprawdę bardzo dobre. Jeżeli więc ktokolwiek waha się odnośnie realizacji nań inwestycji biurowych, niech przestanie, ponieważ teraz jest najlepszy na to czas.

 

Autorem zdjęcia jest użytkownik Friviere z serwisu commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz